Промисловий комплекс з поводження з твердими радіоактивними відходами (ПКПТРВ)

Проектування та будівництво промислового комплексу по поводженню з твердими радіоактивними відходами фінансується Європейською Комісією та Україною.

Промисловий комплекс по поводженню з твердими радіоактивними відходами призначений для приймання, переробки твердих радіоактивних відходів, накопичених за час експлуатації і тих, що утворились в процесі зняття з експлуатації ЧАЕС, а також експлуатаційних радіоактивних відходів об'єкта «Укриття».

У даному комплексі об'єднані чотири об'єкти по поводженню з твердими радіоактивними відходами, замкнуті в єдиний технологічний цикл.

Лот 0: тимчасове сховище низько і середньоактивних довгоіснуючих відходів і високоактивних відходів (далі: НСА-ДІВ і ВАВ) у будівлі сховища рідких і твердих відходів (далі: СРТВ). Введений у експлуатацію у 2010 році.

Лот 1: установка по вилученню твердих радіоактивних відходів всіх категорій із існуючого сховища твердих радіоактивних відходів.

Продуктивність — вилучення 3 м³ радіоактивних відходів (далі: РАВ) на день. Термін служби — 30 років.

Лот 2: завод по сортуванню твердих радіоактивних відходів всіх категорій та переробки низько- та середньоактивних відходів.

Продуктивність:
● Заводу — 20 м³ необроблених РАВ на день
● Установки спалювання — 50 кг/год твердих РАВ і 10 кг/год рідких РАВ 
● Установки цементування — 10 м³ на день
● Установки пакування низько- та середньоактивних довгоіснуючих (далі: НСА-ДІВ) та високоактивних відходів (далі: ВАВ) — 1,5 м³ на день

Місткість тимчасового сховища НСА-ДІВ та ВАВ — 3500 м³, термін служби — 30 років.

Лот 3: спеціально обладнане приповерхневе сховище НСА короткоіснуючих відходів.

Місткість — 55 000 м³ упаковок з відходами. Термін експлуатації обладнання на етапі заповнення — 30 років. Термін державного контролю законсервованого сховища — 300 років.

Перші два лоти будуються на проммайданчику Чорнобильської АЕС, лот 3 — на майданчику комплексу «Вектор» у зоні відчуження.

Основний матеріал: Поводження з радіоактивними відходами

23 травня 2014 отримано Окремий дозвіл на введення в експлуатацію ПКПТРВ з терміном дії до завершення робіт в рамках 2-го етапу введення в експлуатацію («гарячих» випробувань).

Наразі комплекс знаходиться на стадії підготовки до третього етапу «гарячих» випробувань.

У рамках цієї підготовки, згідно з розробленою методикою виконано відбір проб із східного «легкого» відсіку сховища твердих РАВ (далі: СТВ) з низькоактивними відходами, ведеться їх характеризація у вимірювальній водно-радіохімічній лабораторії. Виконано розкриття західного «легкого» відсіку СТВ з низькоактивними відходами.

Також у комплексі виконуються роботи з перепакування високоактивних відходів (далі: ВАВ) з тимчасового сховища твердих ВАВ, з подальшим розміщенням для тимчасового зберігання в тимчасовому сховищі ВАВ та низько- і середньоактивних довгоіснуючих відходів за розширеною програмою 2-го етапу «гарячих» випробувань ПКПТРВ.

У 2018 року відправлені на захоронення до комплексу «Вектор» упаковки радіоактивних відходів у кількості 16 шт, які були виготовлені під час «активних» випробувань.

Найближчі події

17 листопада 2001 року ДСП ЧАЕС призначене експлуатуючою організацією (оператором) ядерних установок Чорнобильської АЕС
29 листопада 2016 року було завершено встановлення Арки НБК в проектне положення над об'єктом "Укриття"

Розсилка новин