ДНТЦ ЯРБ спільно з GRS визначили фактори безпечної експлуатації об’єкта «Укриття» у складі нового безпечного конфайнменту

Нещодавно фахівці Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки (ДНТЦ ЯРБ) разом з представниками Товариства з безпеки установок та реакторів Німеччини (GRS) представили спільно розроблений проект звіту «Аналіз факторів, що визначають безпеку стану об’єкта «Укриття» у складі нового безпечного конфайнменту».  

Новий безпечний конфайнмент (НБК) спроектовано на основі граничних умов щодо поточних та потенційних небезпечних впливів об’єкта «Укриття».

При дотриманні граничних умов забезпечується захист навколишнього середовища, допустимий викид радіоактивних речовин з НБК не перевищує норму. Це ж стосується й радіаційного захисту співробітників Арки.

Поточними впливами об’єкта «Укриття» є викид радіоактивних речовин під оболонку НБК, вихід іонізуючого випромінювання на робочі місця й температурно-вологісний режим. Потенційними — виникнення критичності, обвалення конструкцій, пожежа й вибух.

«Стан об’єкта «Укриття» можна вважати безпечним, якщо показники його безпеки не перевищують граничних умов», — зазначив начальник відділу зняття з експлуатації ДНТЦ ЯРБ Сергій Кондратьєв. — «Спільно з GRS ми зібрали усі граничні проектні умови й розробили підходи до визначення критеріїв для подальшої безпечної експлуатації об’єкта».

У ході виконання проекту було визначено ризики, які можуть виникнути під час демонтажу нестабільних конструкцій об’єкту «Укриття».

Місія технічної підтримки ВАО АЕС

З 15 по 19 травня на Чорнобильській АЕС проходить місія технічної підтримки ВАО АЕС на тему «Поводження з радіоактивно забрудненими водами».

В рамках заходу експерти місії з України, Угорщини та Росії спільно з фахівцями ЧАЕС провели обговорення проблеми поводження з радіоактивно забрудненими водами на ДСП ЧАЕС, а також відвідали об'єкти по поводженню з РАВ на промисловому майданчику ЧАЕС.

На ЧАЕС обсяги накопичення трапних вод в системі спецканалізації складають приблизно 12000 м3/рік. В даний час на Чорнобильській АЕС використовується схема для очищення радіоактивних вод, призначена для стану блоку, який знаходиться в режимі експлуатації. Поточне використання ресурсів (газ, тепло, електроенергія і пар) для очищення радіоактивних вод і виробництва очищеної води неефективно і затратно.

Серед базових практичних завдань місії — пошук оптимального і економічно доцільного підходу до очищення трапних вод на ДСП ЧАЕС, а також визначення оптимальної технології їх переробки з мінімальним утворенням вторинних відходів і обгрунтованою економічною ефективністю в умовах зняття з експлуатації.

В ході місії фахівці Чорнобильської АЕС ознайомилися з сучасними підходами і методами очищення радіоактивно забруднених вод (РЗВ) і досвідом їх застосування на об'єктах щодо поводження з РАВ (АЕС).

Учасники Міжнародної конференції ветеранів-атомників на ЧАЕС

16 травня учасники Міжнародної конференції ветеранів-атомників зустрілися з керівництвом Чорнобильської АЕС.

Досвідчені фахівці з різних країн, які віддали багато років атомній галузі, приїхали до м. Славутича і на ЧАЕС поділитися досвідом на міжнародній конференції і робочій зустрічі на тему «Безпека — обов'язкова умова існування і розвитку атомної енергетики у всіх країнах світу». Серед учасників заходу представники Білорусі, Болгарії, Вірменії, Казахстану, Росії, Фінляндії, Франції та України.

У рамках заходу були заслухані виступи доповідачів за такими напрямами:
1. Професіоналізм експлуатаційного персоналу на АЕС і система його підтримання на відповідному рівні. Збереження і передача критичних знань молодому поколінню.
2. Безпека при поводженні з ядерним паливом впродовж всього технологічного ланцюжка його використання (поставка, транспортування, експлуатація в реакторі, перевантаження, тимчасове і тривале зберігання, переробка).

Чорнобильську АЕС відвідав Міністр фінансів України Олександр Данилюк

14 травня Чорнобильську АЕС з робочим візитом відвідав Міністр фінансів України Олександр Данилюк.

На оглядовому павільйоні об’єкта «Укриття» перший заступник генерального директора Чорнобильської АЕС Валерій Сейда доповів про стан промислового майданчика станції та хід робіт із введення в експлуатацію нового безпечного конфайнменту.

У візиті також взяли участь голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Віталій Петрук, представник Європейського банку реконструкції та розвитку, а також радник Міністра фінансів.

«Важливе місце, де героїзм тисяч простих людей врятував життя мільйонів. Вдячний всім тим, хто працює в складних умовах — Ви будуєте майбутнє. Завдяки Вам подібна трагедія ніколи не повториться», — залишив запис у книзі почесних гостей Міністр.

 

Уряд затвердив порядок прийняття в експлуатацію НБК

Уряд затвердив Порядок прийняття в експлуатацію об'єкта «Пусковий комплекс 1 нового безпечного конфайнменту».

Постанову прийнято з метою прийняття в експлуатацію цілісного майнового комплексу — об'єкту пускового комплексу 1 нового безпечного конфайнменту (далі: ПК-1 НБК) з урахуванням розроблених окремих проектів будівництва, що пройшли експертизи та були окремо затверджені, отриманих дозволів на виконання будівельних робіт на будівництво окремих об'єктів, які входять до складу ПК-1 НБК.

Реалізація постанови дозволить забезпечити нормативно-правове врегулювання прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом цілісного майнового комплексу — ПК-1 НБК в цілому як єдиного об'єкта, що забезпечить його ефективну експлуатацію, обслуговування, ремонт. Також прийняття документа сприятиме належному виконанню Україною міжнародних зобов'язань із зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об'єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему.

Текст Порядку прийняття в експлуатацію об'єкта «Пусковий комплекс 1 нового безпечного конфайнменту» доступний тут

При використанні матеріалів посилання на chnpp.gov.ua є обов'язковим