29 листопада на Чорнобильській АЕС відбулись чергові Асамблеї країн-донорів ЧФУ та РЯБ

29 листопада на Чорнобильській АЕС відбулася чергова Асамблея країн-донорів Чорнобильського фонду “Укриття”, а також Асамблея Рахунку ядерної безпеки.

Головною темою обговорення Асамблеї ЧФУ був прогрес у проекті будівництва нового безпечного конфайнмента, Арку якого встановлено у проектне положення над зруйнованим запректною аварією четвертим енергоблоком ЧАЕС.

Голова Асамблеї донорів Чорнобильського фонду "Укриття" Ханс Блікс назвав насування Арки НБК справді історичною подією, адже новий безпечний конфайнмент дозволить й надалі захищати Україну і світ від ядерної небезпеки: “Через 30 років після трагедії біль і масштаби втрат ще завеликі. Однак процес одужання триває. З‘єднання двох половинок великої арки, встановлення велетенського укриття над історичним реактором — це як загоєння рани, ядерної рани, яка стосується нас усіх.”

Представники країн-вкладників Рахунку ядерної безпеки розглянули, зокрема, перебіг реалізації проекту будівництва СВЯП-2. ЄБРР надав проект Сорок сьомої програми робіт на розгляд та затвердження Асамблеї, обговорений на засіданні 22 липня поточного року. У бліц-інтервью інформаційній агенції “Інтерфакс-Україна” 29 листопада 2016 року заступник начальника управління ядерної безпеки ЄБРР Бальтасар Ліндауер зазначив: Проектування і більшість будівельних робіт на потужностях для зберігання палива з блоків 1-3 ЧАЕС завершено. Частина необхідного обладнання доставляється, частина - тестується. Ми очікуємо, що інтегроване тестування всього обладнання почнеться навесні 2017 року. Сподіваємося, що до осені зможемо приступити до «гарячого» тестування.” Було також затверджено Перелік основних рішень та наступних дій, обговорений на засіданні Асамблеї від 22 липня 2016 р.

Довідка
Міжнародний Чорнобильський фонд "Укриття" (
The Chernobyl Shelter Fund) було створено при Європейському банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) з метою реалізації проекту будівництва нового безпечного конфайнмента (НБК, Арки) над «саркофагом», зведеним над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС у 1986 році. Восени 1997 року було створено Асамблею донорів Чорнобильського фонду «Укриття». Варто зазначити, що протягом першого місяця про свої донорські зобов’язання заявили 20 країн та Європейський Союз. Сьогодні Асамблея донорів об’єднує 28 країн світу. Фондом керує ЄБРР, який звітує перед країнами-донорами щодо використання коштів фонду на засіданнях Асамблеї донорів ЧФУ.

Після проведення міжнародного тендеру (торгів), між ДСП «Чорнобильська АЕС» і міжнародним консорціумом NOVARKA, до якого входять дві французькі компанії – «VINCI Construction Grands Projets» і «Bouygues Travaux Publics», 10 жовтня 2007 року був укладений контракт на проектування, будівництво і введення в експлуатацію першого пускового комплексу НБК. Основними підрядниками по контракту є: CIMOLAI (Італія) – виготовлення металевих конструкцій, PaR (США) – проектування та виготовлення системи основних кранів та OKYANUS (Туреччина) – проектування, доставка та встановлення обшивки.

ЄБРР є розпорядником фонду "Рахунок ядерної безпеки", який було створено на пропозицію країн "Великої сімки"  у квітні 1993 р. спочатку строком на три роки, котрий у квітні 1996 р. було подовжено. Ці кошти призначені для підвищення безпеки та виведення з експлуатації атомних об'єктів у Болгарії, Литві, Росії та Україні. Цей фонд фінансує у вигляді грантів технічне вдосконалення безпеки об'єктів атомної енергетики, особливо тих, у функціонуванні яких є великий ризик. Донорами фонду є Бельгія, Велика Британія, Данія, ЄС, Італія, Канада, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Фінляндія, Франція, Швейцарія, Японія.

Засідання Ассамблей донорів ЧФУ та РЯБ
Засідання Ассамблей донорів ЧФУ та РЯБ
Засідання Ассамблей донорів ЧФУ та РЯБ
Засідання Ассамблей донорів ЧФУ та РЯБ

Найближчі події

29 листопада 2016 року було завершено встановлення Арки НБК в проектне положення над об'єктом "Укриття"
30 листопада 1996 року остаточно зупинений енергоблок № 1

Розсилка новин