Травень - серпень 1986 року

На цій стадії управління ліквідацєюї аварії за рішенням Урядової комісії були розпочаті роботи з утримання передбачуваних розплавів активної зони на нижній захисній плиті реактора, а також із створення додаткового охолоджуваного горизонту (спеціального теплообмінника) під фундаментною плитою реактора для гарантованого виключення попадання радіоактивних продуктів і розплавленого палива в грунт і грунтові води. Спорудження плити розпочалося 3 червня і закінчилося 28 червня 1986 р. Однак розвиток процесу аварії не привів до очікуваного проплавлення фундаментної плити, і цей спеціальний теплообмінник не був включений в роботу.

 

Для більш детальної оцінки стану аварійного реактора і забезпечення доступу були розчищені проходи до пошкодженого енергоблока, прибрані викинуті вибухом уламки паливних збірок, шматки графітової кладки і елементи конструкцій. Одночасно було почато спорудження екрануючої захисної стіни між 3-м і 4-м енергоблоками.

Коли зникла небезпека подальшого розвитку аварійних процесів в пошкодженому реакторі, зусилля урядової комісії були спрямовані на організацію аварійно-відновлювальних і дезактиваційних робіт, водозахисні і протифільтраційні заходи, а також на ізоляцію і захоронення реакторної установки разом із зруйнованими конструкціями будівель і споруджень ЧАЕС.

У кінці травня 1986 р. за поданням урядової комісії були прийняті дві постанови ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР, якими передбачалося здійснення заходів по дезактивації проммайданчика, будівель і споруджень Чорнобильської АЕС, а також по відновленню експлуатації енергоблоків № 1 і 2, в тому числі:
- дезактивація проммайданчика, міста Прип'яті і доріг;
- облаштування пунктів дезактивації і спеціальної обробки (ПуСО);
- будівництво тимчасових могильників малоактивних відходів;
- зведення нової будбази;
- спорудження житлового селища;
- будівництво водогону і газопроводу до селища;
- зведення бази відділу робітничого постачання;
- облаштування берегового дренажу вздовж ріки Прип'яті;
- облаштування вертикального свердловинного дренажу вздовж ставка-охолоджувача;
- будівництво споруд для очищения дренажних і каналізаційних вод;
- консервація головного корпусу;
- консервація завалу;
- закриття реакторного відділення блока № 4;
- пуск двох бетонних заводів;
- бетонування території і майданчиків;
- бетонування каскадних стін;
- монтаж і бетонування захисної стіни по осі 51;
- добудування покрівлі;
- добудування системи вентиляції і очищения газів внутрішнього об'єму;
- бетонування захисних стін;
- закриття машзалу;
- зведення розділової стінки між 3-м і 4-м блоками;
- відокремлення будівель I черги від будівель II черги;
- підготовка енергоблоків до зими 1986— 1987 рр.;
- підготовка енергоблоків № 1 і № 2 до пуску.

Аварія спричинила великомасштабне радіоактивне забруднення місцевості, будівель, споруд, доріг не тільки в районі розташування атомної станції, але і далеко за його межами. Радіоактивне забруднення являло собою серйозну небезпеку для населення, а також для осіб, залучених до ліквідації наслідків аварії, негативно впливало на екологічний стан територій. Для уникнення переопромінення людей і перенесення радіоактивних речовин за межі 30-кілометрової зони вже з перших днів після аварії були організовані дезактиваційні роботи на ЧАЕС і прилеглій території, а саме:
- дезактивація території, будівель, споруд АЕС, населених пунктів, транспорту та іншої техніки;
- збір, видалення, максимальне знешкодження і поховання радіоактивних відходів;
- санітарна обробка людей, дезактивація одягу і засобів індивідуального захисту, дезактивація доріг і пилопоглинання.

Планомірна дезактивація території, будівель і споруд АЕС та м. Прип'яті почалася 6 травня 1986 р. силами частин і підрозділів хімічних, інженерних військ, цивільної оборони, а також Міненерго СРСР. Першочерговим завданням було очищення території поблизу зруйнованого блока від високоактивних частин активної зони, викинутих з реактора, їх збирання, транспортування і поховання. Роботи з очищения території проводилися цілодобово змінними екіпажами загальною чисельністю до 6000 чоловік, з яких майже 2000 до вересня 1986 р. було замінено в зв'язку з отриманням гранично допустимої дози опромінення (25 бер). Уже до 10 травня 1986 р. на території проммайданчика, завдяки видаленню найбільш активних фрагментів, рівні потужності експозиційної дози гамма-випромінювання вдалося знизити в 10—20 разів і підготувати більш широкий фронт робіт.

Верхній шар грунту на проммайданчику і в промзоні насипано в 1986—1987 рр. в процесі виконання дезактиваційних робіт. При цьому з метою зниження рівня радіоактивного забруднення було здійснено збір фрагментів ядерного палива — зняття шару грунту, засипання території щебенем і її бетонування. Засипання щебенем і бетонування виконані практично на всій північній частині території, що примикає до будівлі 4-го і 3-го енергоблоків, а також уздовж західної частини і південного боку машзалу. Товщина покриття становила 0,5 м, а в окремих місцях — 8 м. Територія, впритул прилегла до 4-го енергоблока, була засипана щебенем, піском, сухою бетонною сумішшю, також були виставлені об'ємні опалубочні блоки. До 15 червня 1986 р. на основних комунікаціях ЧАЕС величини потужності експозиційної дози були знижені до 10 Р/год., що дозволило забезпечити додатковий фронт робіт і розгорнути їх на 1-му і 2-му енергоблоках. За станом на 10 серпня 1986 р. дезактивовано 862000 м2 внутрішніх приміщень головного корпусу АЕС, оброблено понад 500000 м2 інших будівель на проммайданчику, вивезено 25000 м3 грунту, покрито залізобетонними плитами 187000 м2 території.

Найближчі події

26 квітня 1986 року в 01 год. 23 хв. 40 с. за московським часом в ході проведення проектних випробувань однієї з систем забезпечення безпеки сталася аварія на енергоблоці № 4 Чорнобильської АЕС
У травні 1970 р. були розпочаті роботи з підготовки (розмітки) котловану під 1-й енергоблок Чорнобильської АЕС.

Розсилка новин