26 квітня на ЧАЕС відбулося засідання Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України для підготовки питань щодо посилення соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та щодо використання території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок аварії на ЧАЕС. В рамках робочого візиту на станцію до роботи ТСК долучився Перший віцеспікер ВРУ Олександр Корнієнко.
Засідання ТСК, в якому взяли участь представники українського Парламенту, Уряду, центральних органів виконавчої влади, керівники органів місцевого самоврядування, а також представники чорнобильських організацій та територіальних громад, розпочалося з нагородження ліквідаторів та працівників ЧАЕС відзнаками Верховної Ради України. Головам всеукраїнських організацій, які представляють і захищають інтереси постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, було вручено подяки від Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Подяки ВРУ отримали й п'ятеро працівників Чорнобильської АЕС: заступник начальника електричного цеху Володимир Москалик, начальник цеху теплової автоматики та вимірювань Володимир Воробей, провідний інженер з технічного нагляду будівельного відділу Дмитро Супрун, електрослюсар з обслуговування автоматики та засобів вимірювань електростанцій цеху теплової автоматики та вимірювань Вячеслав Шубін та заступниці начальника відділу управління персоналом Лілії Андреєвій.
В ході наради було розглянуто низку питань, зокрема, заходи щодо вдосконалення механізму встановлення та перегляду зон, на які поділяється територія, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок аварії на ЧАЕС, та віднесення населених пунктів до відповідних зон.
Обговорили також проблемні питання ідентифікації осіб, документи яких втрачено, з метою підтвердження статусу осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Подібна ситуація, до речі, має місце в Іванківській громаді Вишгородського району Київської області і потребує практичного розв'язання.
«На жаль, зафіксовані випадки використання небезпечних земель для одержання сільськогосподарської та іншої продукції. Окрім того, серед проблем — справедливі виплати для постраждалих від Чорнобильської катастрофи. Водночас є випадки, коли громадяни, які не є постраждалими, реєструються в забрудненій зоні, щоб отримати відповідні виплати від держави. Дякую всім учасникам засідання за обговорення та готовність вирішити ці проблеми», — наголосив Перший віцеспікер, відзначивши доповіді урядовців щодо дослідження радіоактивно забруднених територій та питань верифікації громадян, що проживають на цих територіях.
Продуктивну дискусію на засіданні викликали також доповіді Міністерки захисту довкілля та природних ресурсів України Світлани Гринчук та народної депутатки України, членкині ТСК Ольги Василевської-Смаглюк.
«Чинне законодавство потребує змін, адже не відповідає реаліям сьогодення. Основною метою роботи нашої ТСК є напрацювання відповідних законодавчих рішень. Є дуже багато несправедливості, але поряд із цим — багато зловживань. Тематика складна та багатовекторна, але рішення Парламенту про створення Тимчасової спеціальної комісії повертає на порядок денний питання Чорнобильської катастрофи», — зазначив голова ТСК, заступник голови Комітету з питань зовнішньої політики та міжнародного співробітництва Арсеній Пушкаренко.
Довідково. ТСК створено у квітні 2025 року для вирішення таких завдань:
· підготовка пропозицій щодо вдосконалення законодавства у сфері соціального захисту учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, а також осіб, які проживають на територіях, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, на підставі аналізу стану дотримання вимог законодавства та результатів виконання відповідних державних програм;
· дослідження стану дотримання законодавства під час реєстрації місця проживання у населених пунктах, розташованих у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та зоні гарантованого добровільного відселення, а також підготовка законодавчих ініціатив щодо запобігання таким порушенням;
· розроблення заходів щодо вдосконалення механізму встановлення та перегляду меж зон, на які поділяється територія, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, та віднесення населених пунктів до відповідних зон;
· розроблення заходів щодо протидії незаконному використанню радіаційно небезпечних земель, у тому числі для виробництва сільськогосподарської та іншої продукції.