На Чорнобильській АЕС ведуться роботи з підготовки до введення в експлуатацію промислового комплексу по поводженню з твердими радіоактивними відходами (ПКПТРВ).

Об’єкт призначений для приймання та переробки твердих радіоактивних відходів (РАВ), що накопичилися за час експлуатації Чорнобильської АЕС і утворилися у процесі зняття її з експлуатації.

Під час експлуатації у стінах промислового комплексу будуть перебувати радіоактивні матеріали різних видів. Одним з них є попіл, що утворюється у результаті спалювання РАВ. Для поводження з таким попелом комплекс має установку з пресування 165-літрових бочок, що дозволить зменшити об’єми для їх зберігання. 

Наразі на промисловому комплексі проводиться підготовка до третього етапу «гарячих» випробувань, у рамках якої відбувається тестування згаданої вище установки.

Для виконання тестування було підготовлено шість 165-літрових бочок з нерадіоактивним попелом (імітатором), отриманим  із котельні міста Славутич. Такий попіл за своїми фізичними характеристиками та агрегатним станом подібний до того, що отримується у результаті спалювання РАВ. 

Мета тестування — перевірити роботу установки, а також визначити, чи не відбудеться при пресуванні вихід попелу за межі бочки, що може негативно впливати на персонал та призвести до радіаційного забруднення установки при роботі з реальними РАВ 

Робота з пресування імітатора проводяться у два етапи. Перший — пресування імітаторів без використання засобів, що дозволяють виключити чи мінімізувати можливість виходу попелу з бочки під час зминання. Другий етап — пресування з використанням цих засобів. Обидва етапи передбачають контроль вузлів та агрегатів установки на предмет забруднення попелом до і після пресування. 

У процесі тестування установки вихід попелу з бочки не виявлено. Відповідно, негативного впливу на персонал та забруднення установки не відбулося. 

Як наслідок, такий результат показує, що у подальшій роботі з радіоактивним попелом використання спеціальних засобів іммобілізації — вкладишів та фільтрів — є необов’язковим.

Випробування установки пресування бочок
Випробування установки пресування бочок
Випробування установки пресування бочок
Випробування установки пресування бочок
Випробування установки пресування бочок
Випробування установки пресування бочок

При використанні матеріалів посилання на chnpp.gov.ua є обов'язковим