Радіоактивні матеріали на Чорнобильській АЕС умовно поділяються на 2 основні категорії: радіоактивні відходи та відпрацьоване ядерне паливо.
Відпрацьоване ядерне паливо — тепловидільні елементи або їх групи, витягнуті з ядерних реакторів атомних електростанцій та інших установок. Паливо відносять до відпрацьованого, якщо воно надалі нездатне ефективно підтримувати ланцюгову реакцію.
Наразі усе паливо Чорнобильської АЕС перебуває у Сховищі відпрацьованого ядерного палива № 1 «мокрого типу». Згодом паливо буде переміщене у сховище «сухого» типу, де воно буде зберігатися протягом наступних 100 років.
Основний матеріал: Поводження з відпрацьованим ядерним паливом
На відміну від радіоактивних відходів, які є побічними продуктами, що утворюються на усіх етапах ядерного циклу АЕС і не мають цінності з точки зору подальшого використання, відпрацьоване ядерне паливо не можна вважати відходами. Понад 90% загального об'єму відпрацьованого палива складають ядерні матеріали, які у перспективі можуть бути використані у якості відновленого ядерного палива. Зокрема у відпрацьованому паливі міститься значна кількість недовипаленого урану та плутонію.
Для поводження з радіоактивними відходами Чорнобильська АЕС має 2 заводи: Промисловий комплекс по поводженню з твердими радіоактивними відходами та Завод з переробки рідких радіоактивних відходів. Крім того, для зберігання упакованих відходів використовується спеціально обладнане приповерхневе сховище твердих радіоактивних відходів комплексу виробництв «Вектор».
Основний матеріал: Поводження з радіоактивними відходами
Читайте також: «Сховища» Чорнобильської зони, або чому СВЯП — не могильник