Поводження з відпрацьованим ядерним паливом

Відпрацьоване ядерне паливо — тепловидільні елементи або їх групи, вилучені з ядерних реакторів атомних електростанцій та інших установок. Паливо відносять до відпрацьованого, якщо воно надалі нездатне ефективно підтримувати ланцюгову реакцію.

За період генерації електроенергії, з 1977 по 2000 роки, Чорнобильська АЕС використала 21284 тепловиділяючі збірки.

Усі ці збірки зараз знаходяться у сховищі відпрацьованого ядерного палива «мокрого» типу (далі: СВЯП-1).

Збірки зберігаються під товщею води. Збереження у таких умовах дозволяє контролювати стан палива, забезпечувати необхідний біологічний захист та відводити залишкове тепло.

СВЯП-1 було прийнято у експлуатацію у 1986 році. Цей об'єкт не розрахований на довготривале збереження відпрацьованого палива (більше 100 років) і термін його експлуатації обмежений до 2028 року. Експлуатація понад цей термін потребує проведення значних об'ємів реконструкції та посилення будівельних конструкцій. Крім того, мокрий спосіб зберігання не є раціональним для довготривалого зберігання відпрацьованого ядерного палива. Відтак усі відпрацьовані тепловидільні збірки (далі: ВТВС) будуть переміщені в новозбудоване проміжне сховище відпрацьованого ядерного палива «сухого» типу (далі: СВЯП-2).

Сховище відпрацьованого ядерного палива «сухого» типу призначене для підготовки до зберігання та зберігання ВТВС протягом 100 років.

Основний матеріал: Проміжне сховище відпрацьованого ядерного палива «сухого» типу (СВЯП-2)

На СВЯП-2 паливо буде зберігатися у спеціальних пеналах, поміщених у бетонні модулях. Перед зберіганням паливо проходитиме обробку та осушування в установці з підготовки відпрацьованого палива. Після закінчення 100-річного терміну зберігання, паливо буде переміщене до іншого сховища, або ж, за наявності необхідних технологій, використане повторно.