Модернізація виробничих потужностей з подрібнення довгомірних відходів на Чорнобильській АЕС (Проект ЛПД)

У 2009 році розпочалася реалізація проекту «Модернізація виробничих потужностей з подрібнення довгомірних відходів на Чорнобильській АЕС Республіка Україна». Підрядник: Компанія «AMEC Nuclear International Ltd» (Англія). Фінансування робіт здійснюється за кошти Комісії Європейського Співтовариства з питань виконання програм технічної допомоги у сфері ядерної безпеки (Європейська комісія) у рамках програми TACIS.

На Чорнобильській АЕС накопичилася значна кількість обладнання та спецвиробів, які використовувались у процесі експлуатації енергоблоків в активній зоні реакторів. Зараз вони перебувають на зберіганні в басейнах витримки, технологічних шахтах, а також в реакторах блоків 1, 2, 3 Чорнобильської АЕС. Орієнтовно обсяги від їх переробки складуть близько 2000 м³.

Крім того, у басейнах витримки сховища відпрацьованого ядерного палива №1 знаходиться біля 18 000 пеналів із неіржавної сталі завдовжки понад 10 м. Наразі у пеналах знаходяться відпрацьовані тепловидільні збірки, але згодом вони будуть звільнені, оскільки збірки будуть переміщені до Проміжного сховища відпрацьованого ядерного палива «сухого» типу.

Основний матеріал: Проміжне сховище відпрацьованого ядерного палива «сухого» типу (СВЯП-2)

Практично всі спецвироби мають довжину від 6 до 22 метрів. Відтак для їх обробки потрібне спеціального обладнання і технологічні процеси.

Також спецвироби мають різний ступінь активності за висотою, залежно від розміщення їх відносно центру активної зони. Це вимагає диференційованого підходу до визначення радіаційного стану і вибору методів попередньої обробки спецвиробів.

Для подрібнення спецвиробів, збору і видалення радіоактивних відходів, що утворюються, на блоках № 1, 2, 3 Чорнобильської АЕС були спроектовані і введені в експлуатацію виробничі потужності з подрібнення довгомірних відходів — лінії подрібнення довгомірів. До їх складу входять ділянки різання довгомірних виробів та ділянки завантаження контейнерів.

Наявні на ЧАЕС лінії подрібнення довгомірів не відповідають вимогам з безпеки та не забезпечують виконання всіх завдань, пов’язаних зі звільненням блоків № 1, 2, 3 від спецвиробів, які в них знаходяться. Модернізація виробничих потужностей направлена на вирішення цих завдань.

Реалізація проекту з модернізації виробничих потужностей з подрібнення довгомірних відходів на ЧАЕС дозволить створити умови для:
1. Безпечного поводження зі спецвиробами та радіоактивними відходами, що утворюються, при:
    • Розділенні довгомірних спецвиробів на фрагменти
    • Видаленні графіту з каналів реакторів
    • Попередньому сортуванню фрагментів спецвиробів за категоріями радіоактивних відходів
    • Кондиціонуванні радіоактивних відходів, що утворюються.
2. Запобігання розповсюдженню радіоактивних речовин у виробничі приміщення та навколишнє середовище в кількостях, що перевищують встановлені межі
3. Зниження радіаційного впливу на персонал
4. Безпечного звільнення блоків ЧАЕС від великої кількості спецвиробів, в тому числі їх високоактивних фрагментів

Стан виконання робіт

Виконувалися роботи із завершення монтажу обладнання в камері лінії з подрібнення довгомірів на майданчику фірми «МАГР». Будівельно-монтажні роботи на майданчику ЧАЕС припинені у зв'язку з закінченням у квітні 2014 строку реалізації завдань за Контрактом та непідписанням підрядником додаткової угоди.