Вивантаження палива

19 січня на Чорнобильській АЕС,  відповідно до ліцензії на зняття з експлуатації (№ 40 від 22 березня 2002 року), почато звільнення блоків від відпрацьованого ядерного палива. Всі роботи ведуться з дотриманням норм і вимог радіаційної та ядерної безпеки.

Загалом з 1-го та 2-го блоків планується вивезти 1365 та 1355 ВТВЗ відповідно. Як підкреслив генеральний директор ДСП ЧАЕС Ігор Грамоткін, вивезення палива з блоків є найважливіший завданням, що стоїть перед колективом станції, завершити ці роботи планується до кінця грудня 2013 року.

 

— Це ще один реальний крок на шляху зняття станції з експлуатації. У даний час ведуться роботи в рамках 2 фази контракту на завершення будівництва сховища відпрацьованого ядерного палива СВЯП-2. Але ми не можемо чекати того часу, коли цей проект буде завершено, вивантажувати паливо необхідно вже сьогодні. Тому ми провели велику попередню роботу, виконали реконструкцію діючого сховища, що спрямована на підвищення його безпеки.

Не останню роль в отриманні дозволу на переміщення палива з блоків на СВЯП-1 зіграв і той факт, що Чорнобильська АЕС в 2011 році перша серед АЕС України власними силами виконала цільову позачергову оцінку стану безпеки ядерних установок ЧАЕС з урахуванням подій на АЕС Фукусима-1 (стрес-тест). В рамках цієї роботи також були проведені повномасштабні протиаварійні тренування з відпрацюванням дій персоналу в аварійній ситуації та перевіркою можливостей сил аварійного реагування. Розроблено та впроваджено «План заходів з підвищення безпеки ядерних установок ДСП ЧАЕС». Все це було відзначено у «Загальних положеннях національного звіту України за результатами проведення цільової позачергової оцінки стану безпеки АЕС» — документі, що було підготовлено Державною інспекцією ядерного регулювання України.

У даний час на станції розробляється план-графік вивезення відпрацьованих ТВЗ. Пенали для зберігання ВЯП на СВЯП-1, як це свого часу робилося для палива енергоблоку №3, передбачається виготовляти власними силами.