Проміжне сховище відпрацьованого ядерного палива «сухого» типу (СВЯП-2)

Проміжне сховище відпрацьованого ядерного палива «сухого» типу (СВЯП-2) — об'єкт, призначений для прийому, підготовки до зберігання і безпосередньо зберігання відпрацьованих тепловиділяючих збірок і відпрацьованих додаткових поглиначів, які накопичилися на Чорнобильській АЕС.

Будівництво об'єкта розпочалося у 2001 році та фінансується з Рахунку ядерної безпеки Європейського банку реконструкції і розвитку. 

СВЯП-2 складається з 2-х частин:
1. Установка з підготовки відпрацьованого палива до зберігання. Її функцією є підготовка до зберігання і упакування близько 21 тисячі відпрацьованих тепловидільних збірок, 2 тисяч відпрацьованих додаткових поглиначів і більше 23 тисяч подовжуючих стрижнів, що поступають з енергоблоків ЧАЕС №1, 2, 3 і зі сховища «мокрого» типу СВЯП-1. Установку спроектовано для забезпечення мінімальної річної продуктивності з обробки 2500 паливних збірок або поглиначів.

2. Зона зберігання відпрацьованого палива. У цій зоні здійснюються наступні операції:
• Транспортування пеналів, заповнених відпрацьованим ядерним паливом з установки з підготовки відпрацьованого палива до зони зберігання за допомогою системи маніпулювання і транспортування пеналів
• Завантаження пеналів у горизонтальні бетонні модулі-сховища
• Зберігання пеналів з ядерним паливом протягом 100 років

Збереження відпрацьованого ядерного палива буде здійснюватися за технологією сухого модульного зберігання.

Загальний принцип сухого модульного зберігання полягає у тому, що паливо зберігається у герметичних металевих корзинах, що заповнені інертним газом. Самі ж корзини розміщені у бетонних модулях. Конструкція модуля слугує радіаційним захистом, а також запобігає пошкодженню металевої корзини.

Суха технологія має такі переваги:
1. Можливість будівництва сховища чергами та нижча початкова інвестиція у спорудження
2. Пасивна система (за рахунок природнього обміну повітря) відведення залишкового тепла від відпрацьованих тепловидільних збірок
3. Незначне утворення радіоактивних відходів під час експлуатації сховища та майже повна відсутність рідких радіоактивних відходів
4. Експлуатаційні затрати значне нижче, ніж при мокрому зберіганні

Прийнята для СВЯП-2 технологія передбачає використання двостінного сухого екранованого пеналу (ДСЕП). Його конструкція забезпечує довготривале збереження палива за рахунок ізолювання від навколишнього середовища. Відповідно, радіаційний вплив на навколишнє середовище за нормального зберіганні у бетонних модулях буде відсутній. Один ДСЕП вміщає у себе 93 відпрацьовані тепловидільні збірки. 

Найближчі події

5 листопада 1986 року відбулось післяаварійне введення в експлуатацію енергоблока №2
17 листопада 2001 року ДСП ЧАЕС призначене експлуатуючою організацією (оператором) ядерних установок Чорнобильської АЕС

Радіаційний моніторинг ЧАЕС


2020-10-21 10:28:00
Одиниці виміру - мкЗв/год
Температура: + 6.1 °C
Відносна вологість: 97 %
Атмосферний тиск: 741 мм рт.ст.
Швидкість вітру: 0.8 м/c
Напрямок вітру: ЮЮЗ - 212°

Комплексна система радіаційного моніторингу Чорнобильської зони відчуження

Розсилка новин