06 жовтня 2014 на Чорнобильській АЕС розпочала роботу місія технічної підтримки Всесвітньої асоціації організацій, що експлуатують АЕС (ВАО АЕС). Захід відбувається за заявкою ЧАЕС та присвячено питанням визначення та впровадження нових методів дезактивації обладнання, а також новим методам та технологіям очищення радіоактивних вод.
Очолює міжнародну команду радник ВАО АЕС Андрій Носов. У складі групи експертів на Чорнобильську АЕС прибули спеціалісти з компанії Nordisk Sikkerhet AS (Норвегія), Всеросійського науково-дослідного інституту з експлуатації атомних електростанцій (Росія), Ігналінської АЕС (Литва).
Відкриваючи роботу місії, заступник директора технічного по поводженню з РАВ Андрій Поярков окреслив коло основних проблем, що стоять сьогодні перед персоналом ЧАЕС в сфері поводження з РАВ. Зокрема, він зазначив, що Чорнобильська АЕС розпочинає реалізацію етапу остаточного закриття та консервації блоків (ОЗтаК). В процесі реалізації цього етапу неминуче утворення значної кількості радіоактивних матеріалів (РМ), а саме, демонтованого обладнання та його елементів. При цьому існуюча інфраструктура не повною мірою відповідає новим завданням. Так, при демонтажі технологічного обладнання ЧАЕС на підприємстві відсутня можливість виконувати масштабну дезактивацію демонтованого обладнання з метою подальшого його звільнення від регулюючого контролю. Наявні системи дезактивації дозволяють виконувати тільки невеликі за обсягом дезактиваційні роботи, переважно для обладнання, що виводиться у ремонт та невелике за своїми габаритами. Потребує перегляду і існуюча система очищення (переробки) радіоактивних вод, що базується на розроблених раніше проектних методах (коли АЕС знаходилась в експлуатації). Всі ці проблемні питання і належить розглянути учасникам місії, а також розробити та надати свої рекомендації.
В рамках місії експерти відвідали Промисловий комплекс по поводженню з твердими радіоактивними відходами, Завод по переробці рідких РАВ та майданчик будівництва НБК.
Робота місії технічної підтримки на Чорнобильській АЕС триватиме до 8 жовтня 2014 року.
Довідково. На сьогодні всі організації, що експлуатують АЕС, є членами ВАО АЕС, що діє незалежно від державних та регулюючих органів та працює виключно від імені та в інтересах своїх членів – атомних електростанцій. В рамках ВАО АЕС між атомними станціями різних країн здійснюються партнерські перевірки, місії технічної підтримки, обмін інформацією про події та інших спільних програмах. До структури ВАО АЕС входять чотири регіональних центра: Московський, Атлантський, Паризький и Токійський. Московський центр ВАО АЕС об’єднує атомні станціїї Росії, Болгарії, Угорщини, Казахстану, Куби, Литви, Польщі, Словакії, України, Фінляндії, Чехії, Китаю та Ірану. Координаційний центр ВАО АЕС знаходиться у Лондоні.