Профспілкові організації, що представляють інтереси працівників у Чорнобильській зоні відчуження, просять уряд найближчого часу оплатити заборгованість в розмірі 131 млн. грн. за минулий рік перед держпідприємствами, що обслуговують та ведуть виробничу діяльність в зоні відчуження.
22 січня про це на прес-конференції в УНІАН заявив голова профкому державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС» Максим Орлов.
- В першу чергу, мають бути вирішені питання фінансування заборгованості підприємствам зони відчуження за 2014 рік з боку держави. По-друге - не зводити на «нуль» виконання робіт в зоні відчуження, - сказав Орлов.
Як підкреслив М. Орлов, у Чорнобильській зоні реалізується цілий ряд програм по забезпеченню екологічної безпеки, фінансування яких гарантовано державою, крім того, недостатнє, нерегулярне та неповне фінансування станції та підприємств зони відчуження прогнозовано призведе до зупинки міжнародних проектів, що негативно позначиться на іміджі України як надійного партнера. Важливо й те, що відновлення даних проектів в поточних умовах може виявитися неможливим, та Україна на довгі роки залишиться сам на сам з проблемою перетворення об’єкту «Укриття » на екологічно безпечну систему.
Голова об’єднаної профспілкової організації підприємств зони відчуження, представник «Атомпрофспілки» Микола Тетерін також повідомив, що заборгованість по державним програмам в Чорнобильській зоні за 2014 рік складає 131 млн. грн. З них 33 млн. грн. – заборгованість із заробітної платні, а 62 млн. грн. - борги за спожиті енергоресурси:
- Минулого року ми недоотримали майже 221 млн. грн., а це майже 33% від передбаченого фінансування. Необхідна сума надійшла до казначейства 31 грудня, коли банки вже припинили свою роботу у зв’язку з новорічними святами. Отже, пізніше усі перераховані таким чином кошти повернулись до бюджету. Це поставило підприємства зони відчуження в критичну ситуацію, - додав М. Тетерін. При цьому він зауважив, що на 1-й квартал поточного року для виплат зарплат на підприємствах з обслуговування Чорнобильської зони відчуження виділено значно менше коштів, ніж це необхідно. «Потреба «Радону» - 11 млн. грн., виділили менше 1 млн. грн. Підприємствам зони відчуження закладено 3,8 млн. грн., а потрібно 40 млн. По Чорнобильській станції передбачено 83 млн. грн., а необхідно більше 115. І це лише на зарплату. А за енергоносії як розраховуватися?, - підкреслив Тетерін. - Ми більше терпіти цього не можемо и не будемо. Напередодні, 21 січня, ми провели попереджувальну акцію протесту. Нам пообіцяли, що до 1 лютого борг за 2014 рік повернуть, а при внесенні змін до бюджету передбачать більш-менш нормальне фінансування на 2015 рік, однак всі попередні події змушують сумніватися в такому результаті справи, - підкреслили Максим Орлов та Микола Тетерін.
Разом з тим, обидва профспілкових лідера зазначили, що, на їх погляд, проблеми створено штучно, і причина їх – у відсутності належного управління зоною відчуження та відсутністю офіційно призначеного керівника Державного агентства управління зоною відчуження. Вони висловили надію, що уряд не залишить цю проблему без уваги, оскільки в іншому випадку робітники зони відчуження будуть готувати нові акції протесту.