Учасники круглого столу «30 років об’єкта «Укриття - 30 років подвигу» відмічають, що в широкомасштабному процесі локалізації аварії на ЧАЕС та мінімізації її наслідків спорудження об’єкта «Укриття» займало ключове місце. Героїчна праця вчених, проектувальників, будівельників, військових та працівників Чорнобильської атомної електростанції завершилася 30 листопада 1986 року підписанням Державною приймальною комісією Акту про прийняття на технічне обслуговування законсервованого енергоблоку №4 Чорнобильської АЕС.
З моменту прийняття в експлуатацію об’єкт “Укриття” виконував та продовжує виконувати своє призначення – обмежує негативний вплив радіаційних факторів на персонал, населення та навколишнє середовище.
Подальша діяльність з мінімізації наслідків аварії 26 квітня 1986 року, спрямована на перетворення об’єкта “Укриття” на екологічно безпечну систему, була і є не менш грандіозною за складністю технічних рішень та масштабами залучених ресурсів.
Величезним кроком на шляху до перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему стала реалізація Плану здійснення заходів (SIP). Створення сучасних систем контролю стану об’єкта, виконання стабілізаційних заходів, і, особливо, будівництво Нового Безпечного Конфайнмента (НБК) є важливою віхою у вирішенні проблем безпеки ОУ. Виконані роботи не вирішують остаточно проблему безпеки, але створюють для цього достатні умови.
Учасники Круглого столу висловлюють щиру вдячність світовій спільноті за надану науково-технічну і фінансову допомогу в вирішенні складного комплексу завдань з перетворення об'єкта «Укриття», реалізованих в рамках Плану здійснення заходів. Учасники дякують всім працівникам ДСП ЧАЕС, працівникам підрядних організацій, персоналу іноземних компаній, які щоденною нелегкою працею у складних умовах виконували роботи для убезпечення «Укриття».
Учасники Круглого столу, обговоривши досягнуті результати та перспективні роботи з перетворення об’єкта “Укриття”, визнали за необхідне:
1. Наголосити, що персонал ЧАЕС сьогодні має унікальний досвід ліквідації масштабних аварій на ядерних об’єктах, який має бути використаний повною мірою.
2. Загострити увагу Уряду України на необхідності розробки нового плану подальших дій із перетворення об’єкта “Укриття” безпечну систему відповідно до «Стратегії перетворення об'єкта «Укриття», оскільки наше покоління не має права залишити цей тягар для нащадків.
3. Залучити до розробки подальшого плану дій із перетворення об’єкта “Укриття” безпечну систему весь наявний національний та зарубіжний науково-технічний потенціал. Постійний науково-технічний супровід робіт із розробки та реалізації плану подальших дій по перетворенню ОУ є запорукою прийняття найоптимальніших технічних рішень та ефективного використання наявних ресурсів. За необхідності ініціювати внесення змін в існуючі законодавчі та нормативні документи.
4. Беручи до уваги, що Велика Сімка (G-7) в червні 1997 р. погодила План Здійснення Заходів (SIP), а також, що в грудні 1997 р. був створений Чорнобильський Фонд «Укриття» (ЧФУ) для фінансування перших двох фаз реалізації SIP, повідомити G-7 після введення в експлуатацію нового безпечного конфайнмента про успішне завершення Плану здійснення заходів (SIP), за винятком вилучення з об’єкта “Укриття” паливовмісних матеріалів, i про готовність до реалізації третьої фази.
5. Наголосити, що вирішення унікальних за складністю завдань виходить за рамки ресурсних можливостей України, та звернутися до Президента, Верховної Ради та уряду України з пропозицією забезпечити фінансування подальших робіт на ОУ та активізації роботи по залученню міжнародної технічної допомоги.
Закликати міжнародну спільноту продовжити співпрацю з Україною, щоб виконати всі міжнародні домовленості та завершити роботи із перетворення «Укриття» на екологічно безпечну систему.
Учасники Круглого столу, 07.11.2016
Презентації:
1. "Подальша реалізація стратегії перетворення об'єкта "Укриття" - проблеми та перспективи". В.М.Рудько, завідуючий відділенням проектування об'єктів з радіаційно-ядерними технологіями Інституту проблем безпеки АЕС НАН України.
2. "Реалізація Плану здійснення заходів на об'єкті "Укриття" як вирішальний крок на шляху перетворення". С.Ю.Дерюга, заступник керівника проекту НБК з технічного напрямку.
3. "30 років об'єкту "Укриття" - 30 років подвигу". ДСП "Чорнобильська АЕС".