26 липня на ЧАЕС завершилася триденна експертна місія Міжнародного агентства з атомної енергії, організована в рамках проекту технічного співробітництва UKR9038 «Підтримка зняття з експлуатації енергоблоків атомної електростанції та поводження з радіоактивними відходами на майданчику Чорнобильської АЕС та у зоні відчуження».
Мета місії — розгляд техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) створення і розміщення нових установок з поводження з радіоактивно забрудненими матеріалами на відповідність стандартам МАГАТЕ.
У процесі виконання робіт зі зняття з експлуатації енергоблоків ЧАЕС та перетворення об'єкта «Укриття» в екологічно безпечну систему утворюється значна кількість радіоактивних матеріалів, а саме: рідких та твердих РАВ різних категорій і типів, радіоактивно забруднених ґрунтів, демонтованих залізобетонних та металевих конструкцій та устаткування, кабельної продукції, а також будівельних відходів (сміття, фрагменти бетону, залізобетонних виробів, металоконструкцій).
Аналіз накопичених об’ємів радіоактивних матеріалів та прогноз їх подальшого утворення свідчить, що можливостей існуючих об'єктів інфраструктури буде недостатньо. Крім того, технології, що застосовуються, не охоплюють всіх видів та категорій радіоактивних матеріалів, не дозволяють забезпечити належне поводження та оптимізувати витрати.
Для вирішення цих проблем необхідне вдосконалення існуючої системи поводження з радіоактивними матеріалами на ЧАЕС шляхом створення нових об'єктів для поводження з ними. Розроблення ТЕО є першою стадією в створенні та проектуванні нових додаткових об'єктів інфраструктури.
В один із днів місії — 25 липня — експерти відвідали ключові об'єкти, що стосуються теми заходу: сховище відпрацьованого ядерного палива №2, новий безпечний конфайнмент та головний корпус станції. Ключовим пунктом став машинний зал ЧАЕС, де ведуться підготовчі роботи зі створення сховища радіоактивних відходів.
За результатами роботи місії буде підготовлено звіт із рекомендаціями, який стане основою для подальшої роботи.