14 грудня Україна відзначає День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Дату обрано для вшанування ліквідаторів не випадково. 30 листопада 1986 року було закінчено будівництво саркофага над 4-м енергоблоком, а через два тижні, 14 грудня, головна газета КПРС «Правда» та інші центральні видання СРСР опублікували Повідомлення ЦК КПРС і Ради міністрів про те, що Державною комісією був прийнятий в експлуатацію комплекс захисних споруд четвертого енергоблоку ЧАЕС. Саме дата публікації цього повідомлення і стала «Днем вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС».
Незважаючи на те, що офіційно День ліквідаторів був введений тільки в 2006 році, відзначається він в Україні з 1986 року, коли учасники ліквідації аварії на АЕС зібралися разом, щоб відзначити свою першу перемогу.
Читайте більше: Аварія та її ліквідація
Так, це не свято. Це день-нагадування про людей, котрі ціною здоров’я, а іноді й життя, протягом усього 6 місяців, без проекту, без скарг, що подібного до них ніхто і ніколи не робив, побудували споруду, яка ізолювала зруйнований енергоблок від оточуючого сердовища. А потім зробили промисловий майданчик станції придатним для подальшої роботи — і відновили генерацію.
Це день-спонукання, щоб ще й ще раз сказати слова подяки кожному з ліквідаторів — поки вони ще живі і можуть відчути цю заслуговану ними вдячність.