9 липня 2019 року, в Києві відбулося заключне засідання Асамблеї вкладників Чорнобильського Фонду «Укриття» та чергове засідання Асамблеї донорів рахунку ядерної безпеки. У складі української делегації на засіданні працювали міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак, голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Віталій Петрук, виконуючий обов'язки генерального директора Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС» Сергій Калашник та голова Державної інспекції з ядерного регулювання України Григорій Плачков.
На Асамблеї Європейським банком реконструкції та розвитку (далі: ЄБРР) було представлено інформацію щодо стану виконання робіт за Планом здійснення заходів на об’єкті «Укриття», зокрема проектів будівництва нового безпечного конфайнмента (НБК) та сховища відпрацьованого ядерного палива 2 (СВЯП-2).
10 липня у зоні відчуження відбулася урочиста передача нового безпечного конфайнменту від компанії «Новарка», яка була генеральним підрядником проекту, замовнику — Державному спеціалізованому підприємству «Чорнобильська АЕС».
У заході взяли участь найвище керівництво України, представники країн-вкладників Чорнобильського Фонду «Укриття», представники ЄБРР, керівництво та представники ДІЯРУ, Державного агентства з управління зоною відчуження, керівництво та представники ЧАЕС та «Новарка».
У рамках урочистостей на промисловому майданчику станції Президент України Володимир Зеленський вручив найвищі державні нагороди — Орден «Золота зірка» — колишнім працівникам ЧАЕС Олексію Ананенку та Валерію Беспалову, які у 1986 році спорожнили басейн-барботер і тим самим запобігли небезпеці нового вибуху. Нагороду третього героя, Бориса Баранова, з рук Президента України отримав його син Олександр.
Нагадаємо, що 27 червня цього року старший інженер-механік реакторного цеху ДП «Чорнобильська АЕС» у 1983-1989 роках Олексій Ананенко, старший інженер турбінного цеху атомної електростанції у 1986 році Валерій Беспалов та начальник зміни цього ж підприємства у 1976-2005 роках Борис Баранов (посмертно) удостоєні звання «Герой України» за героїзм і самовіддані дії, виявлені під час ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, що сталася 26 квітня 1986 року.
У ході зустрічі з представниками країн-донорів Президент України висловив глибоку вдячність усім, хто допомагав і продовжує допомагати Україні в подоланні наслідків аварії на ЧАЕС. Він підкреслив своє захоплення тим, що робиться сьогодні на майданчику за міжнародними проектами, а також наголосив на необхідності розвитку туристичного потенціалу зони відчуження.
Володимир Зеленський особисто відвідав центральний щит контролю і управління нового безпечного конфайнмента та простір під Аркою НБК, ознайомився з ходом робіт із завершення будівництва сховища відпрацьованого ядерного палива сухого типу (СВЯП-2), а також віддав данину пам'яті подвигу ліквідаторів аварії на ЧАЕС, поклавши квіти на меморіалі Героїв Чорнобиля.
Довідка
Згідно з контрактом, успішне завершення пробної експлуатації НБК, яка тривала 72 години та закінчилася 25 квітня 2019 року, є початком гарантійного періоду (етап дослідно-промислової експлуатації), який триватиме один рік.
Після завершення процесу приймання-передачі об’єкта ЧАЕС отримає ліцензію та перейде до експлуатації комплексу НБК і демонтажу нестабільних конструкцій ОУ.
Фото на обкладинці: Офіційне інтернет-представництво Президента України