29 липня підписано контракт на будівельні роботи по об’єкту «Новий безпечний конфайнмент (НБК). Пусковий комплекс 2 (ПК-2). Демонтаж нестабільних конструкцій об'єкта «Укриття» ДСП ЧАЕС в частині «раннього» демонтажу». Підписантами виступили ДСП «Чорнобильська АЕС» та компанія «Укрбудмонтаж», яка стала переможцем аукціону на майданчику Prozorro.
У листопаді 2016 року новий безпечний конфайнмент накрив собою об'єкт «Укриття» — один із найпотужніших символів Чорнобильської АЕС. Дослідженнями та експертизами, що проводилися протягом усього існування «Укриття», були виявлені конструкції, ймовірність обвалення яких надто велика. Після проведення у 2008 році стабілізаційних заходів максимальний термін експлуатації стабілізованих конструкцій був визначений до кінця 2023 року.
Згідно з Планом здійснення заходів на об'єкті «Укриття», демонтаж цих нестабільних будівельних конструкцій (так званий «ранній демонтаж») повинен розпочатися після прийняття в експлуатацію НБК і завершитися до кінця 2023 року.
Обсяг робіт за щойно підписаним контрактом включає три стадії. Перша та друга стадії передбачають інспекцію об'єкта «Укриття» та проведення проєктних робіт. Їх виконання необхідне для ретельного планування демонтажу нестабільних конструкцій, поводження з великими об'ємами радіоактивних відходів, що утворяться, а також забезпечення максимальної безпеки персоналу.
Третя стадія робіт передбачає закупівлю і встановлення обладнання для демонтажу та поводження з демонтованими фрагментами, а також власне ранній демонтаж.
Це — найскладніша стадія. Роботи будуть вестися в умовах підвищеної ядерної та радіаційної небезпеки. Крім того, конструкції «Укриття», побудованого понад 30 років назад, мають вільне спирання та утримуються на опорах тільки силою тяжіння.
Такі умови разом з корозійними процесами роблять об'єкт надзвичайно складним для проведення робіт. Для виконання завдання з демонтажу, підрядній організації доведеться одночасно демонтувати «Укриття» та підсилювати його, оскільки демонтаж кожного елементу збільшує ризик обвалення «Укриття», що призведе до вивільнення великої кількості радіоактивних матеріалів у внутрішній об'єм арки нового безпечного конфайнмента.
Дивіться відео: «Ранній» демонтаж нестабільних конструкцій ОУ [візуалізація процесу]
Демонтовані елементи будуть дистанційно оброблятися у технологічній будівлі НБК, де їх фрагментують, дезактивують, розмістять у транспортні контейнери та підготують до переміщення на переробку чи захоронення.
«Це [демонтаж «Укриття» — ред.] — наступний логічний крок, який витікає з тієї роботи, яку ми робили протягом останніх 12 років. Це — наше майбутнє, глобальний обсяг робіт, які мають бути виконані», — підсумував виконуючий обов'язки генерального директора ЧАЕС Сергій Калашник.
Вартість контракту на виконання робіт складає понад 2 мільярди гривень. Проєкт буде профінансовано з бюджету України, тоді як попередні роботи були здебільшого профінансовані Чорнобильським фондом «Укриття», вкладниками якого були 28 країн світу.
Читайте більше: Проект «Будівництво нового безпечного конфайнмента»