З 16 по 20 вересня Чорнобильська АЕС стала майданчиком для проведення національного семінару МАГАТЕ. Тема семінару — характеризація рідких та твердих РАВ, а також упаковок з іммобілізованими відходами.
У семінарі взяли участь іноземні експерти МАГАТЕ з Угорщини та Франції, представники ІПБ АЕС, ДІЯРУ, а також 19 спеціалістів ЧАЕС. Основні теми для обговорювання стосувалися міжнародних практик характеризації відходів, зокрема законодавчого їх регулювання, обладнання для характеризації, а також методик вимірювання активності радіонуклідів.
Для Чорнобильської АЕС інформація, озвучена на семінарі, є важливою, оскільки станція зараз перебуває на етапі зняття з експлуатації, що веде за собою утворення великої кількості відходів.
Що ж стосується упаковок з іммобілізованими відходами, то нагадаємо, що у липні 2019 року було відновлено промислову експлуатацію заводу з переробки рідких радіоактивних відходів. Початок виробництва готового продукту став можливим після того, як завод отримав цемент потрібної марки. Протягом першого півріччя промислової експлуатації планується освоєння проєктної потужності в обсязі до 10 упаковок РАВ на добу.
Читайте більше: Поводження з радіоактивними відходами
За словами експерта МАГАТЕ Петера Ормаі (англ. Peter Ormai), у тому, що стосується характеризації, Україна наслідує кращі світові практики та втілює їх у своїй діяльності. «Частково це пояснюється тим, що міжнародні організації через проблеми, які виникли у держави після аварії на ЧАЕС, надають їй потужну допомогу. І це не тільки фінансова чи технічна допомога, але і допомога регулятору у розробці сучасних нормативних актів. Я хочу сказати, що з того, що ми почули на цьому семінарі, можна з упевненістю сказати, що українська нормативна база абсолютно відповідає міжнародним практикам», — заявив експерт МАГАТЕ.
Семінар пройшов у рамках проєкту UKR 9038 «Підтримка зняття з експлуатації енергоблоків атомної електростанції та поводження з радіоактивними відходами на майданчику Чорнобильської АЕС та у зоні відчуження».