18 листопада Чорнобильська АЕС перейшла на якісно новий рівень поводження з відпрацьованим ядерним паливом: в новому сховищі (СВЯП-2) розміщено на столітнє зберігання перший двостінний екранований пенал (ДСЕП), завантажений 93 збірками відпрацьованого палива.
Дані роботи виконано персоналом ЧАЕС за спостереження фахівців МАГАТЕ, Держатомрегулювання України та компанії Холтек
Про це повідомив виконувач обов'язків генерального директора ДСП ЧАЕС Володимир Пєсков під час імпровізованого брифінгу на майданчику СВЯП-2.
Заступник Голови Державного агентства України з управління зоною відчуження Максим Шевчук подякував міжнародним партнерам, які є донорами Рахунку ядерної безпеки Європейського банку реконструкції та розвитку, за фінансову підтримку України під час зняття ЧАЕС з експлуатації та перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему. Також він побажав Чорнобильській станції успішного та безпечного завершення «гарячих» випробувань і подальшої експлуатації СВЯП-2
Володимир Пєсков підкреслив, що незважаючи на складну епідемічну ситуацію в світі і в Україні, викликану поширенням коронавірусу COVID-19, 10 вересня 2020 року ДСП ЧАЕС розпочало «гарячі випробування» СВЯП-2 з відпрацьованими тепловидільними збірками (ВТВЗ). Станом на 21 жовтня 2020 року із старого сховища до СВЯП-2 перевезено 93 збірки. Вони були успішно розділені на паливні пучки, які встановили в паливні патрони і розмістили в ДСЕП.
Після цього, відповідно до технології поводження з відпрацьованим ядерним паливом на СВЯП-2, в першій половині листопада персоналом ЧАЕС було виконано герметизацію ДСЕП: заварювання внутрішньої кришки, газову і вакуумну осушку, заповнення пеналу гелієм, герметизацію внутрішньої кришки, заварювання зовнішньої кришки, заповнення простору між оболонками ДСЕП гелієм та герметизація зовнішньої кришки пеналу.
В процесі виконання даних робіт проводився постійний контроль якості герметизуючих зварних з'єднань шляхом візуального контролю і капілярного контролю зварних швів. Після заповнення ДСЕП гелієм також було виконано контроль герметичності внутрішньої і зовнішньої обичайок ДСЕП.
Сьогоднішня подія впевнено свідчить, що процес поводження з відпрацьованим ядерним паливом в Україні може відповідати найсуворішим сучасним вимогам МАГАТЕ і гарантувати екологічну безпеку територій, на яких відбувається.