З 8 по 12 липня у м. Відень (Австрія) в рамках форуму Міжнародної мережі зняття з експлуатації (International Decommissioning Network, IDN) відбулася Технічна нарада щодо простих систем організації знань для зняття з експлуатації ядерних установок. Захід було організовано у співпраці з Об'єднаним дослідницьким центром Європейської Комісії (ОДЦ-ЄК).
Метою цього заходу було обговорення передового досвіду в управлінні знаннями для підтримки зняття з експлуатації ядерних установок та обмін досвідом з державами-членами МАГАТЕ щодо підвищення операційної сумісності існуючих на міжнародному рівні систем знань.
Від Чорнобильської АЕС у цьому заході взяв участь начальник інженерного центру Максим Проценко, який представив презентацію «Збір та використання даних під час зняття з експлуатації ЧАЕС».
«МАГАТЕ та ОДЦ-ЄК багато років збирає накопичені знання з минулих проектів з виведення з експлуатації, як успішних, так і невдалих, що є безцінними для інформування про майбутні починання. Отриманий досвід, найкращі практики, інноваційні технології та тематичні дослідження необхідно документувати, поширювати та постійно вдосконалювати, щоб підвищити безпеку та ефективність робіт зі зняття з експлуатації», - коментує Максим Проценко.
Для Чорнобильської АЕС накопичення та підтримання в актуальному стані інформації, необхідної для планування та організації робіт зі зняття станції з експлуатації також є одним із важливих завдань, як і забезпечення знаннями кількох майбутніх поколінь фахівців, які працюватимуть на завершальних стадіях зняття ЧАЕС з експлуатації. На даний момент як база даних зі зняття з експлуатації використовується Система інформаційної підтримки зняття з експлуатації (СІП ЗЕ), яка була адаптована для Чорнобильської АЕС у рамках міжнародної технічної допомоги у 2012 році.
«Робочий тиждень пройшов дуже плідно. Вдалося ознайомитися з представленим світовим досвідом в управлінні знаннями для підтримки зняття з експлуатації ядерних установок. Вважаю, що обмін досвідом з державами-членами МАГАТЕ сприятиме підвищенню операційної сумісності існуючих на міжнародному рівні систем знань», - зазначає Максим Проценко. «Багато інформації було представлено в презентаціях, чимало вдалося взяти з обговорень. Особливо це стосувалося питань підходів до управління знаннями, що використовуються при плануванні та реалізації проектів зі зняття з експлуатації, ролі цифрових технологій в управлінні даними про зняття з експлуатації, засобів полегшення доступу до досвіду виведення з експлуатації».
«Гадаю, наступним кроком до поліпшення обміну знаннями про виведення з експлуатації буде представлена на заході ініціатива з розробки сумісної платформи для взаємозв'язку існуючих баз даних та джерел знань, до якої буде залучено і Чорнобильську АЕС», - резюмував начальник інженерного центру.