Проект фінансується коштом Європейського Союзу в рамках Угоди про фінансування щорічної програми дій з ядерної безпеки 2012 року — частина ІІ.

Загальною метою проекту є підвищення безпеки робіт зі зняття з експлуатації, поводження з РАВ та з джерелами іонізуючого випромінювання і реабілітації забруднених радіонуклідами територій за допомогою вдосконалення системи підготовки персоналу на всіх рівнях.

Завдання Проекту:
Задача 1: Підготовка проекту і початкова фаза
Задача 2: Визначення потреб у навчанні в Україні
Задача 3: Аналіз кращої світової практики та досвіду підготовки персоналу у сфері поводження з РАВ та ДІВ, зняття з експлуатації та реабілітації територій
Задача 4: Розробка програм навчання, курсів, модулів та навчальних матеріалів
Задача 5: Навчання інструкторів та проведення пілотних курсів підготовки персоналу
Задача 6: Поширення результатів проекту та заключний звіт

Стан виконання:
Проект завершено у грудні 2019 року.

У рамках проекту розроблено навчальні курси, модулі та навчальні матеріали. Проведено двотижневе навчання інструкторів та спеціалістів підприємство зони відчуження, а також пілотні курси для персоналу ДСП ЧАЕС в галузі зняття з експлуатації, поводження з РАВ та реабілітації території.

Дивіться відеозвіт про проект на нашому YouTube.

Проєкт профінансовано коштом ЄС в рамках Угоди про фінансування щорічної програми дій з ядерної безпеки 2014 року.

Основною метою проекту було надання рекомендацій та наступна розробка технологій переробки відібраних потоків проблемних радіоактивних відходів у форми, прийнятні для їх довгострокового зберігання та / або захоронення.

Завдання проєкту:
1. Детальний аналіз потоків проблемних РАВ.
2. Характеризація обраних потоків проблемних відходів.
3. Техніко-економічний аналіз можливих технологій переробки проблемних РАВ.
4. Опис технологій, технічні специфікації на обладнання та обґрунтування безпеки.
5. Підтримка кінцевого користувача при розгляді розробленої документації регулюючим органом.
6. Заключний звіт та розповсюдження результатів проекту.

За проєктом в частині, пов’язаній з ЧАЕС, отримані наступні результати:
Для ДСП ЧАЕС було визначено проблемний потік РАВ — пульпа фільтроперліту.
Погоджено з ДІЯРУ стратегію та методику проведення пробовідбору та характеризації обраних потоків проблемних відходів. Згідно з погодженою методикою на ДСП ЧАЕС виконано пробовідбір 40 точкових проб та формування 10 об’єднаних проб РРВ, виконано їх характеризацію за хімічним і радіонуклідним складом.
За результатами проєкту ЧАЕС отримала техніко-економічний аналіз можливих технологій переробки пульпи фільтроперліту, технічні специфікації на обладнання та обґрунтування безпеки для переробки цих проблемних РАВ.

Проект профінансовано Європейським Союзом у рамках Щорічної програми дій з ядерної безпеки 2007 року.

Мета проекту:
Надання допомоги ЧАЕС при ліцензуванні та здійсненні контролю над проведенням «гарячих» випробувань по введенню в експлуатацію промислового комплекса з поводження з радіоактивними відходами (ПКПТРВ).

Результати проекту:
1. Надано підтримку Реципієнту в проведенні І та II етапу «гарячих випробувань» об'єктів ПКПТРВ: установки вилучення твердих радіоактивних відходів і заводу по переробці твердих радіоактивних відходів
2. Виконано наладку і калібрування системи контролю нейтронів (NMS) і системи моніторингу бочок (DMS)
3. Переглянуто заключний звіт з аналізу безпеки

Проект профінансовано Європейським Союзом у рамках Щорічної програми дій з ядерної безпеки 2007.

Мета проекту:
Забезпечення функціонування інфраструктури з поводження з твердими радіоактивними відходами, необхідної для зняття ЧАЕС з експлуатації. Монтаж та введення в експлуатацію системи припливної вентиляції приміщення 138 з метою забезпечення функціонування тимчасового сховища високоактивних відходів та низько- і середньоактивних довгоіснуючих відходів у будівлі сховища твердих відходів згідно з функціональними характеристиками, передбаченими проектом ПКПТРВ.

Виконані роботи за проектом:
1. Передпроектне обстеження майданчика під монтаж обладнання 
2. Проектні розробки та розробка робочої проектної документації 
3. Поставка і монтаж обладнання 
4. Розробка програми випробувань системи припливної вентиляції 
5. Проведено комплексні випробування систем вентиляції
6. Навчання персоналу Замовника навичкам експлуатації, технічного обслуговування та ремонту виробів

Завод з переробки рідких радіоактивних відходів призначений для переробки рідких радіоактивних відходів, накопичених за час експлуатації та тих, що утворились у процесі зняття з експлуатації ЧАЕС, а також експлуатаційних відходів об'єкта «Укриття». Будівництво заводу фінансується з Рахунку ядерної безпеки Європейського банку реконструкції та розвитку.

ЗПРРВ розрахований на переробку відходів протягом 10-річного періоду експлуатації. Його мінімальна проектна потужність — 2500 м3 необроблених рідких радіоактивних відходів на рік. Завод знаходиться у межах периметра ЧАЕС, що охороняється, поблизу від сховища рідких відходів, з якими пов'язаний системою технологічних трубопроводів, прокладених у закритій естакаді.

Основний матеріал: Поводження з радіоактивними відходами

До складу ЗПРРВ входять:
1. Установка з вилучення рідких радіоактивних відходів з наявних сховищ
2. Установка з транспортування для переміщення відходів на установку з переробки
3. Установка з переробки, що цементує відходи з метою їх герметизації та іммобілізації

Затверділі рідкі відходи у вигляді цементного компаунда упаковуються у 200-літрові бочки та в залізобетонних контейнерах перевозяться до місця довгострокового контрольованого зберігання відходів.

У квітні 2018 року Чорнобильська АЕС отримала ліцензію Державної архітектурно-будівельної інспекції, яка підтверджує приведення об'єкту до чинних будівельних норм та вимог. Ліцензія свідчить про готовність заводу до експлуатації. 

Наразі завод з переробки рідких радіоактивних відходів виходить на свою проектну потужність.

Дивіться також:

1. Заява про екологічні наслідки будівництва та експлуатації завода з переробки рідких радіоактивніх відходів (ЗПРРВ)
2. Заява про наміри щодо проекту «Чорнобильська АЕС. Завод з переробки рідких радіоактивних відходів» (Коригування)»
3. Заява про екологічні наслідки діяльності щодо проекту «Чорнобильська АЕС. Завод з переробки рідких радіоактивних відходів (Коригування)»

Проектування і будівництво комплексу з виробництва металевих бочок і залізобетонних контейнерів для зберігання радіоактивних відходів ДСП ЧАЕС (КВМБіК РАВ) профінансовано Європейською Комісією у рамках програми TACIS.

Комплекс належить до інфраструктури, що є необхідною для зняття Чорнобильської АЕС з експлуатації. Його необхідність обумовлена будівництвом і введенням в експлуатацію на Чорнобильській АЕС промислового комплексу з поводження з твердими радіоактивними відходами (ПКПТРВ) і заводу з переробки рідких радіоактивних відходів (ЗПРРВ).

Комплекс як складова частина програми по забезпеченню ядерної безпеки при поводженні з радіоактивними відходами і відпрацьованим ядерним паливом забезпечить безпечні збір, транспортно-вантажні операції, зберігання, переробку, транспортування і захоронення радіоактивних відходів, зокрема при:
1. Зберіганні на буферних складах низько і середньоактивних короткоіснуючих відходів (НСА-КІВ) до їх відправки на захоронення у спеціально обладнаному приповерхневому сховищі твердих радіоактивних відходів (СОПСТРВ)
2. Упаковці перероблених рідких НСА-КІВ і транспортуванню упаковок з відходами із заводу з переробки рідких радіоактивних відходів (ЗПРРВ) в СОПСТРВ
3. Упаковці, переробці і транспортуванні твердих НСА-КІВ і транспортуванні упаковок з відходами із заводу із переробки твердих РАВ до СОПСТРВ
4. Упаковці і транспортуванні твердих низько і середньоактивних довгоіснуючих відходів (НСА-ДІВ) і високоактивних відходів (ВАВ) до тимчасового сховища низько- і середньоактивних довгоіснуючих і високоактивних ТРВ, розташованого на проммайданчику ДСП ЧАЕС
5. Захороненні НСА-КІВ на СОПСТРВ

Потужність основного виробництва:
● 34250 металевих бочок на рік
● 700 залізобетонних контейнерів на рік

Місце розташування: будбаза ДТМЦ-1, м.Славутич Київської обл. Загальна площа проммайданчика — 1,74 га.

Контейнер транспортний захисний (КТЗ) випускається з кришками двох типів (для транспортування і для захоронення твердих радіоактивних відходів). Металеві бочки є первинною або зовнішньою упаковкою радіоактивних відходів ЧАЕС. Бочки виготовляються з вуглецевої сталі і повинні задовольняти вимогам щодо міцності, яка забезпечується дотриманням технології виробництва і якістю конструкційних матеріалів.

Комплекс уведено в експлуатацію у 2012 році. Наразі здійснюється випуск продукції згідно з потребами ЧАЕС.

Дивіться також:
1. Заява про наміри будівництва комплекса з виробництва металевих бочок і залізобетонних контейнерів для зберігання радіоактивних відходів ДСП ЧАЕС
2. Заява про екологічні наслідки будівництва комплексу з виготовлення металевих бочок і залізобетонних контейнерів для зберігання радіоактивних відходів ДСП ЧАЕС

Проект фінансується за рахунок Європейського Союзу в рамках Програми «Інструмент співробітництва в сфері ядерної безпеки 2011 року. Частина ІІ». 

Мета проекту:
Метою Проекту є підвищення безпеки і економічної ефективності поводження з усіма типами радіоактивних відходів в Україні і, зокрема, орієнтування всіх видів робіт на мінімізацію утворення відходів. Перспективна мета — постійне і безпечне захоронення.

Цілями Проекту є:
1. Оптимізація національної інфраструктури (транспортно-технологічної схеми) поводження з радіоактивними відходами
2. Обстеження пунктів локалізації та тимчасового зберігання радіоактивних відходів у Чорнобильській зоні відчуження
3. Комплексна оцінка безпеки з поводження з радіоактивними відходами у Чорнобильській зоні відчуження

ДСП ЧАЕС є Реципієнтом за проектом U4.01/10C: Оптимізація національної інфраструктури (транспортно-технологічної схеми) поводження з радіоактивними відходами, метою якого є підвищення безпеки на всіх етапах поводження з радіоактивними відходами в Україні шляхом оптимізації національної транспортно-технологічної схеми. 

Основні завдання проекту, в частині якого ДСП ЧАЕС є Реципієнтом:
1. Рекомендації з оптимізації і гармонізації національної транспортно-технологічної схеми для РАВ
2. Технічні проекти уніфікованих контейнерів для РАВ
3. Ескізні проекти обладнання для поводження і транспортування РАВ
4. Розповсюдження результатів проекту і підготовка заключного звіту

За проектом отримані наступні результати:
Розроблено документ «Рекомендації щодо оптимізації і гармонізації національної інфраструктури (транспортно-технологічної схеми) для РАВ». Розроблені «Технічні проекти для стандартних контейнерів для РАВ» та «Попередні проекти обладнання для переробки та транспортування РАВ».

Також було розроблено наступні документи:
• Пояснювальна  записка до Технічного проекту: «Розробка конструкторської документації на контейнер для поводження з рідкими РАВ»
• Пояснювальна записка до ескізного проекту: «Розробка конструкторської документації на захисний екран для поводження з РАВ»
• Пояснювальна записка до Технічного проекту: «Розробка конструкторської документації на контейнер залізобетонний об'ємом V=1.3 м3 для транспортування, зберігання та захоронення РАВ»
• Пояснювальна записка до Технічного проекту: «Розробка конструкторської документації на 20-футовий металевий контейнер для поводження з РАВ»
• Пояснювальна записка до Технічного проекту: «Розробка конструкторської документації на контейнер модернізований залізобетонний об'ємом V = 3.0 м3 (аналог КТЗ-3.0, КЗ-3.0) для транспортування, зберігання та захоронення РАВ»
• Пояснювальна записка до Технічного проекту: «Розробка конструкторської документації на контейнер модернізований залізобетонний об'ємом V=2.25 м3 для транспортування, зберігання та захоронення РАВ»
• Пояснювальна записка до Ескізного проекту: «Розробка конструкторської документації на допоміжне обладнання для поводження з РАВ»
• Пояснювальна записка до Ескізного проекту: «Розробка конструкторської документації на уніфікований вузол кріплення контейнера залізобетонного на автотранспортному засобі»

Вплив реалізації проекту
Забезпечення функціонування інфраструктури по поводженню з твердими радіоактивними відходами, необхідної для зняття ЧАЕС з експлуатації.

 

Проект профінансовано Європейським Союзом у рамках Щорічної програми дій з ядерної безпеки 2010 — частина II.

Загальна мета Проекту:
Підвищення безпеки та економічної ефективності поводження з усіма типами радіоактивних матеріалів в Україні і, зокрема, забезпечення мінімізації радіоактивних відходів при всіх видах діяльності шляхом звільнення від регулюючого контролю.

ДСП ЧАЕС є Реципієнтом проекту в частині: U4.01/10Е — процедура та методологія звільнення матеріалів від регулюючого контролю.

Мета проекту:
Підтримка безпечного та економічно ефективного поводження з радіоактивних матеріалів шляхом мінімізації радіоактивних відходів, що утворюються, та вимагають захоронення у високотехнологічних спорудах, за допомогою звільнення матеріалів від регулюючого контролю.

Основні завдання проекту, в частині якого ДСП ЧАЕС є Реципієнтом:
1. Розробка методики (методик) звільнення. Технічна специфікація пілотної установки для звільнення матеріалів від контролю на Чорнобильській АЕС
2. Розробка пакету тендерної документації на створення на ЧАЕС установки для звільнення матеріалів від регулюючого контролю
3. Розробка процедур звільнення для застосування на Чорнобильській АЕС
4. Навчання персоналу і передача технології
5. Поширення результатів проекту та заключний звіт

В рамках проекту виконано:
1. Визначено будівлю для розміщення пілотної установки із звільнення матеріалів від регулюючого контролю
2. Визначений та погоджений з ДІЯРУ перелік процедур із звільнення
3. Надіслано в JSO принципове «не заперечення» ДІЯРУ на використання на ЧАЕС стаціонарної установки та обладнання для вимірювань із звільнення матеріалів від регулюючого контролю
4. Підрядником підготовлений та направлений до ЄК пакет тендерної документації для проведення тендеру та укладення контракту на поставку пілотної установки із звільнення матеріалів від регулюючого контролю на ЧАЕС
5. Проведено тендер та підписаний Контракт № NSI/2015/365 776 «Створення установки для звільнення матеріалів від регулюючого контролю на ЧАЕС»
6. Держатомрегулювання України (ДІЯРУ) за результатами державної експертизи видало позитивний висновок по документу «Методологія звільнення радіоактивних матеріалів від регулюючого контролю». Методологія встановлює загальні методичні положення, на підставі яких ЧАЕС та інші підприємства, які здійснюють практичну діяльність у сфері використання ядерної енергії, зможуть розробити власні конкретні стандарти по звільненню матеріалів від регулюючого контролю
7. Розроблено та надано на розгляд ДІЯРУ проекти процедур звільнення матеріалів від регулюючого контролю для використання на ЧАЕС

Сьогодні згідно з Загальнодержавною програмою зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС і перетворення об'єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему, виконуються роботи із виведення водоймища-охолоджувача ЧАЕС з експлуатації.

Водойма-охолоджувач Чорнобильської АЕС є штучно створеним технологічним водоймищем цільового використання.

Розташована водойма на правому березі річки Прип’ять у 1,5 км нижче залізничного моста лінії Чернігів-Овруч (натисніть, щоб перейти до мапи). Її було введено в експлуатацію з початком пуску енергоблоку № 1 у 1976 році. На момент введення в експлуатацію водойма була спорудою у вигляді чаші, заповненою водою лише на половину. З введенням в експлуатацію блоків №3 і №4 у 1983 році, чаша водоймища була розширена з площі у 12,7 км2 до 22,9 км2 (площа за розміром дорівнює близько 3000 футбольних полів).

При роботі ЧАЕС у генеруючому режимі водойма-охолоджувач виконувала функцію відведення тепла в процесі вироблення електроенергії. Після зупинки останнього енергоблока ЧАЕС водойма не служить своєму основному функціональному призначенню і її наявна площа у багато разів перевищи потреби.

Починаючи з 1986 року науковими організаціями проводились дослідження стану водойми-охолоджувача. Результати цих робіт у 2006 році були узагальнені у звіті ««Екологічне обґрунтування можливості виведення водойми-охолоджувача з експлуатації й підготовка вихідних даних для виконання техніко-економічного розрахунку».

За матеріалами звіту керівництвом Чорнобильської АЕС за участю органів державного регулювання і науково-дослідних організацій України було прийнято рішення про необхідність розробки техніко-економічного обґрунтування зняття водойми з експлуатації.

У лютому 2007 року науково-технічною радою ЧАЕС були визначені наступні напрямки:
1. Забезпечення систем, що залишаються в експлуатації, технічною водою (будівельний проект). Роботи із реалізації робочого проекту «ДСП ЧАЕС. Система технічного водопостачання. Джерело технічної води (водоймище технічної води) з насосною станцією підживлення» реалізовано у період 2012-2014 років
2. Розробка техніко-економічного обґрунтування, оцінка впливу на навколишнє середовище, програми радіаційно-екологічного моніторингу (не будівельний проект).

Основними факторами, що визначили необхідність зняття з експлуатації водойми-охолоджувача ЧАЕС є:
1. Значні експлуатаційні витрати
2. Ризики і витрати, пов'язані з високим рівнем ґрунтових вод на майданчику

У 2009 році було розроблено документ «Вимоги до складу та структури ТЕО (техніко-економічного обґрунтування) і матеріалів ОВНС (оцінки впливу на навколишнє середовище) зняття з експлуатації водойми-охолоджувача ЧАЕС». У 2013 році ці документи було розроблено, а у 2014 — отримано позитивні результати Державної експертизи ДІЯРУ, МОЗ України та Мінприроди України.

В техніко-економічному обґрунтуванні (далі: ТЕО) виконано оцінку існуючого стану водойми-охолоджувача і розглянуті можливі сценарії зняття її з експлуатації, проведено аналіз можливих наслідків трансформації водойми після зниження рівня води, виконані прогнози, проаналізовано можливі реабілітаційні стратегії, виконана оцінка впливу зняття водойми з експлуатації на навколишнє середовище і визначені критерії завершення зняття водойми-охолоджувача з експлуатації.

За результатами аналізу переваг і недоліків реалізації цих сценаріїв найбільш доцільним був визнаний сценарій поетапного випуску води, з регулюванням режиму зниження рівня води, і можливістю реалізації реабілітаційних заходів на осушених територіях.

На період зниження рівня води у водоймі-охолоджувачі підготовлена Програма радіаційно-екологічного моніторингу (ПРЕМ).

У другій половині 2014 року, в період підготовчих робіт до зняття з експлуатації водойми-охолоджувача, рівень води у річці Прип'ять значно знизився. Відтак була відсутня можливість здійснення водозабору для підживлення водойми-охолоджувача. У жовтні 2014 почалося зниження рівня води у водоймі.

У період, від початку зниження рівня води до початку робіт з виведення з експлуатації водойми-охолоджувача, для забезпечення радіаційного захисту персоналу організований додатковий контроль радіаційної обстановки.

Після закінчення робіт з підготовки до програми радіаційно-екологічного моніторингу у серпні 2016 року отримано дозвіл ДІЯРУ на початок робіт з виведення з експлуатації водойми-охолоджувача ЧАЕС і розпочато здійснення всього комплексу заходів, передбачених програмою радіаційно-екологічного моніторингу.

У 2016 році при зниженні рівня води водойма-охолоджувач почала роз'єднуватися з утворенням на її території окремих «озер». Влітку 2017 року площа осушеної частини водойми склала 42% від загальної.

© Фото: Олександр Сирота / ММО «Центр ПРИПЯТЬ.ком».

Статус проекту:

Проект завершено у серпні 2019 року. Досягнуто критеріїв завершення робіт із виведення водойми-охолоджувача із експлуатації, які були встановлені в техніко-економічному обґрунтуванні.

Рівень води водно-болотної екосистеми визначається рівнем атмосферних опадів, рівнем підземних вод і природним гідрологічним режимом річки Прип'ять.

Потужність еквівалентної дози на осушених територіях знаходиться на рівні значень, визначених проектною документацією. Зміни радіаційної обстановки на прилеглих до ВО територіях за рахунок вітрового перенесення радіоактивних аерозолів з осушених територій знаходяться на рівні аерозольної активності приземного шару території зони відчуження і залежать від природних і техногенних факторів.

Формування рослинного покриву здійснюється залежно від фізико-хімічних особливостей ґрунтів на осушуваних територіях. При цьому відсутні негативні ерозійні процеси, які призводять до погіршення екологічного та радіаційного стану прилеглих територій. Трансформація території водойми-охолоджувача ЧАЕС в водно-болотну екосистему відбувається без погіршення санітарно-епідеміологічної ситуації і відсутні передумови до її погіршення.

Читайте більше: Звіт МАГАТЕ за результатами реалізації проекту (англійською)

Дивіться також:

1. Заява про наміри щодо реконструкції системи технічного водопостачання в частині відсікання підвідного і відвідного каналів від водоймища-охолоджувача ЧАЕС
2. Заява про екологічні наслідки щодо реалізації проекту «ДСП ЧАЕС. Система технічного водопостачання. Джерело технічної води (водоймища технічної води) з насосною станцією підживлення».
3. Заява про екологічні наслідки зняття з експлуатації ВО

Проект фінансується з фонду технічного співробітництва МАГАТЕ і його бюджет може змінюватись або перерозподілятись у разі необхідності.

Мета проекту:
Сприяння зняттю з експлуатації Чорнобильської атомної електростанції (АЕС) та перетворенню «Укриття» в екологічно безпечну систему, а також створенню комплексної національної програми та плану дій з поводження із радіоактивними відходами.

Виконання фізичних обсягів робіт за проектом:
Протягом 2016-2017 років робота в рамках проекту була зосереджена на актуальних для Чорнобильської АЕС проблемах поводження з РАВ, зокрема рідкими РАВ, радіоактивно забрудненими водами та іонообмінними смолами, та на підтримку виконання робіт на етапі остаточного закриття та консервації ЧАЕС. За два роки було організовано 13 експертних місій, семінарів та нарад згідно з узгодженим робочим планом, в яких взяли участь більше 200 спеціалістів, переважно із ЧАЕС, ІПБ АЕС, ДІЯРУ, ДНДУ ЧЦ та ін. 19 спеціалістів взяли участь у роботі десяти міжнародних конференцій та семінарів, де мали змогу не лише вивчати існуючий передовий досвід, але й ділитися напрацюваннями ЧАЕС у сфері зняття з експлуатації та поводження з РАВ.

Дата

Місце проведення

Тема

Учасники

1

16 – 19.02.2016

м. Відень, Австрія

Експертна місія «Переробка радіоактивно забруднених вод та рідких РАВ, забруднених хімічними речовинами пилопригнічувальних сумішей та трансурановими елементами»

8 учасників від ЧАЕС,  4 міжнародні експерти, 2 тех. офіцери МАГАТЕ

2

10 – 12.05.2016

м. Відень, Австрія

Координаційна нарада щодо підсумків реалізації проекту UKR/9/033 «Підтримка поводження з радіоактивними відходами та зняття з експлуатації АЕС» у 2014-2015 році та погодження плану на 2016-2017 р.р.

3 учасники від ЧАЕС, 2 – ДАЗВ, 1 ЦППРВ, тех. офіцери МАГАТЕ

3

09 – 12.08.2016

м. Відень, Австрія

Семінар з вибору технологій очищення сольових вод ЧАЕС (без випарювання)

4 учасники від ЧАЕС, 3 експерти, тех. офіцери МАГАТЕ

4

31.10 – 03.11.2016

м. Славутич, Україна

Експертна місія «Оцінка переглянутої Програми зняття з експлуатації ЧАЕС»

11 учасників від ЧАЕС, 2 міжнародні експерти, тех. офіцер МАГАТЕ

5

16 – 18.11.2016

м. Славутич, Україна

Семінар «Повторне використання та зміна цільового призначення звільнених установок для потреб зняття з експлуатації»

21 учасник від ЧАЕС

6

23 – 24.01.2017

м. Славутич, Україна

Координаційна нарада із реалізації та планування проекту на 2017 рік та план на новий цикл співробітництва 2018-2019 р.р.

5 учасників від ЧАЕС, 5 представників МАГАТЕ, 6 з ДАЗВ, 2 з ЦППРВ, 1 з НІЦ РПД НАН України

7

23 – 27.01.2017

м. Славутич, Україна

Експертна місія з огляду методів дезактивації демонтованого обладнання (труби малого діаметру з внутрішнім забрудненням) і отримання рекомендацій щодо можливості їх застосування на Чорнобильській АЕС

16 учасників від ЧАЕС,

2 міжнародні експерти тех. офіцер МАГАТЕ

8

23 – 27.01.2017

м. Славутич, Україна

Експертна місія з оцінки переглянутої Програми поводження з РАВ ДСП ЧАЕС

12 учасників від ЧАЕС,

2 міжнародні експерти.

техн. офіцер МАГАТЕ

9

27.02 – 03.03.2017

м. Славутич, Україна

Семінар «Оцінка ризиків при знятті з експлуатації АЕС. Отримання знань з методології оцінки ризиків та рекомендацій з управління ризиками». Семінар за ініціативи МАГАТЕ було об’єднано з аналогічним семінаром за проектом RER9138, таким чином, семінар мав статус регіонального

47 спеціалістів із 10 країн, 1 тех.офіцер МАГАТЕ, 2 міжнародні експерти

10

12 – 14.06.2017

м. Славутич, Україна

Експертна місія «Огляд технічного рішення щодо поводження з опроміненим графітом, включаючи вибір варіантів контейнерів і зберігання»

21 учасник ЧАЕС, 4 ІПБ АЕС, 1 ДНТЦ ЯРБ, 1 КІЕП, 1 тех. офіцер МАГАТЕ, 2 міжнародні експерти

11

22 - 25.08.17

м. Відень, Австрія

Семінар з розгляду варіантів поводження з вторинними відходами (шламом), отриманими від установки очищення РАВ від ТУЕ та органічних сполук

6 учасників від ЧАЕС, 3 міжнародні експерти, тех.офіцери МАГАТЕ

12

12 – 14.09.2017

м. Славутич, Україна

Семінар з проблем науково-технічної підтримки зняття з експлуатації АЕС

17 учасників ЧАЕС, 7 з ІПБ АЕС, 2 ДНТЦ ЯРБ, 1 ЮУАЕС, 1 РАЕС, 4 ДНДУ ЧЦ, 2 КІЕП, 5 ДАЗВ, 1 ЦППРВ, 1 тех. офіцер МАГАТЕ, 3 міжнародні експерти

13

22 – 24.11. 2017

м. Славутич, Україна

Експертна місія «Аналіз взаємоузгодженості діючих та створюваних об’єктів поводження з РАВ та радіоактивно забрудненим обладнанням та матеріалами за критеріями приймання/передачі на всіх етапах поводження»

16 учасників ЧАЕС, 5 ІПБ АЕС, 1 ДІЯРУ, 2 ДНДУ ЧЦ, 1 тех. офіцер МАГАТЕ, 1 експерт

Участь у міжнародних конференціях, семінарах за напрямком зняття з експлуатації та поводження з РАВ

1

21 – 23.09.2016

м. Курчатов, Казахстан

Конференція «Семипалатинський випробувальний полігон: радіаційна спадщина та перспективи розвитку»

2 учасники

2

11 – 14.09.2016

м. Оттава, Канада

3-я конференція зі зняття з експлуатації, поводження з РАВ та відновлення навколишнього середовища

2 учасники

3

07 – 11.11.2016

м. Відень, Австрія

3-тя міжнародна конференція з управління знаннями: виклики та підходи

2 учасники

4

07 - 10.11.2016

м. Кадараш, Франція

Щорічна нарада міжнародної мережі A

лабораторій по характеризації ядерних відходів (LABONET)

1 учасник

5

07 – 09.02.2017

м. Сарпсборг, Норвегія

Семінар «Методи, що використовуються, та інноваційні методи оптимізації безпеки та ефективності при знятті з експлуатації в атомній галузі»

2 спеціалісти

6

07 – 09.06.2017

м. Варна, Болгарія

Традиційна міжнародна конференція по ядерній енергії «Атомна енергія Болгарії – національна, регіональна та  глобальна енергетична безпека»

2 учасники

7

20 – 22.06.2017

Трнава, Словаччина

Міжнародна конференція «Зняття з експлуатації в Східній та Центральній Європі» (ECED)

3 учасники

8

29.10 – 03.11.17

м. Сідней, Австралія

Симпозіум «Наукові основи для поводження з ядерними відходами»

1 учасник

9

07 – 09.11.2017

м. Берлін, Німеччина

10-й міжнародний симпозіум «Звільнення від регулюючого контролю. Вимоги до вилучення та очищення»

2 учасники

10

05 – 07.12.2017

м. Відень, Австрія

Щорічний форум міжнародної мережі зі зняття з експлуатації (IDN)

2 учасники

Отримані результати, їх вплив на галузь:
Проведена робота у сфері поводження з РАВ ЧАЕС направлена на створення ефективної системи поводження з різними типами відходів на ЧАЕС. Зокрема,  надзвичайно важливим з точки зору економії ресурсів є вибір  технологій очищення сольових вод без методу випарювання. На даний час на Чорнобильській АЕС для очищення радіоактивних вод використовується схема випарювання, призначена для статусу блока, який знаходиться в режимі експлуатації. Необхідно виконати підбір технологій, які б дозволили ефективно виконувати переробку радіоактивних вод Чорнобильської АЕС іншими методами. Після вибору технології необхідно провести пілотні випробування для підтвердження ефективності запропонованої технології і її придатності для використання в умовах ЧАЕС. В ході реалізації проекту було розглянуто альтернативні методи очищення, розроблено технічну специфікацію на пілотну установку. Продовження робіт заплановано в рамках нового проекту на 2018-2019рр.

Надана експертна підтримка та ведуться додаткові дослідження із вибору варіантів поводження з вторинними відходами, отриманими від установки очищення РАВ від трансуранових елементів (ТУЕ). Це продовження робіт, розпочатих в 2012-2015 рр., в рамках яких створено та успішно проведено випробування пілотної установки для очищення рідких РАВ від трансуранових елементів та органіки, розроблено технічні специфікації на промислову установку, які лягли в основу проекту ЄК  U4.01/11C зі створення промислової установки. Зараз ведуться роботи з пошуку рішень поводження з вторинними відходами цієї установки.

Значні зусилля в рамках проекту були спрямовані на підтримку робіт зі зняття з експлуатації ЧАЕС, зокрема, виконана експертна оцінка переглянутої «Програми ЗЕ ЧАЕС» на відповідність рекомендаціям МАГАТЕ, семінар із вивчення міжнародної успішної практики з повторного використання території та планів щодо проммайданчика ЧАЕС і перепрофілювання існуючих будівель і споруд для промислового розвитку в сфері поводження з радіаційно забрудненими матеріалами, РАВ та ВЯП. Вироблені пропозиції і рекомендації з боку експертної групи МАГАТЕ щодо планів ДСП ЧАЕС стануть основою для оптимізації роботи з промислового розвитку майданчика ДСП ЧАЕС і його інтеграції з атомним комплексом України.

Проект фінансується з фонду технічного співробітництва МАГАТЕ і його бюджет може змінюватись або перерозподілятись у разі необхідності.

Мета проекту: 
Завершення створення та забезпечення ефективної експлуатації комплексної системи поводження з радіоактивними відходами чи відпрацьованим ядерним паливом в Україні, що дасть можливість досягти безпечного поводження (включаючи захоронення) з радіоактивними відходами всіх типів і категорій, включаючи ті, які були накопичені за попередні роки, утворюються в даний час в процесі використання атомної енергії, і ті, які будуть отримані в майбутньому. Оптимізація технічного потенціалу, підвищення ефективності та безпеки робіт зі зняття з експлуатації на майданчику Чорнобильської АЕС.

Стан виконання: 
Проект завершено у грудні 2019 року.

В рамках проекту, ДСП ЧАЕС як один із реципієнтів, отримала експертну підтримку МАГАТЕ з питань зняття з експлуатації та поводження з РАВ, зокрема щодо методів визначення вмісту органічних речовин в радіоактивно забруднених водах, методів відбору проб та характеризації твердих РАВ ЧАЕС, поводження з іонообмінними смолами, стану виконання «Програми реалізації етапу остаточного закриття і консервації блоків № 1, 2, 3 Чорнобильської АЕС.

Спеціалісти пройшли тренінги та стажування щодо лабораторних методів визначення радіонуклідів в РЗВ та рідких РАВ із використанням масс-спектрометра.

Також ЧАЕС отримала для проведення лабораторних досліджень сучасний цифровий мікроскоп.

  

 

Назва проекту

Термін виконання

Демонтаж обладнання

Початок: 2012 рік
Завершення: -

Виведення з експлуатації водойми-охолоджувача Чорнобильської АЕС

Початок: 2013 рік
Завершення: 04-07-2019

Реконструкція тренспортно-технологічної частини сховища відпрацьованого ядерного палива (СВЯП-1)

Початок: 2010 рік
Завершення: 2012 рік

 

 

 

 

 

Сторінка 1 із 2