15 років тому зупинено останній працюючий енергоблок ЧАЕС

Сьогодні виповнилось 15 років з моменту остаточної зупинки останнього з працюючих, 3-го енергоблоку Чорнобильської АЕС. Відповідно з домовленостями, викладеними в Меморандумі про взаєморозуміння між урядами "Великої сімки", Комісією ЄС та Урядом України, 15 грудня 2000 року Україна остаточно зупинила енергоблоки ЧАЕС.

За подальший період персонал станції пройшов довгий та складний шлях переходу до нових завдань та умов праці. За ці роки Чорнобильська АЕС змінилась до невпізнанності. Спеціалістами станції була розроблена вся необхідна документація по зняттю з експлуатації, починаючі від концепцій, закінчуючи програмою зняття з експлуатації та проектом остаточного закриття та консервації (ОЗтаК). Всупереч побоюванням, що пов’язані з відсутністю досвіду в частині зняття АЕС з експлуатації, за ці роки персонал ЧАЕС уважно вивчив напрацювання інших майданчиків, розробив власні унікальні рішення, отримав знання та навички в даній сфері та сьогодні вже готовий ділитися накопиченим з колегами. 

З активних зон блоків 1, 2, 3 повністю вивантажено ядерне паливо. Успішно реалізуються проекти по створенню інфраструктури, необхідної для зняття станції з експлуатації. З метою ефективності використання та підвищення безпеки реконструйовано та модернізовано частину систем і установок та сотні одиниць обладнання. Виведено з експлуатації, демонтовано і знаходиться в стадії демонтажу установки та обладнання, що більше не будуть потрібні на даному та наступних етапах зняття з експлуатації ЧАЕС. Будується новий безпечний конфайнмент – споруда, рівних якій в сукупності по складності, проектному терміну служби, розмірам та значенню для ядерної та радіаційної безпеки, в світі немає. 

 Незважаючи на те, що Чорнобильська АЕС припинила генерацію електроенергії, ще багато десятиліть вона буде забезпечувати безпечну експлуатацію ядерних установок та установок по поводженню з РАВ, створювати виробничі об’єкти для безпечного зняття блоків з експлуатації, гарантувати перетворення об’єкту "Укриття" на екологічно безпечну систему, приймати участь в розробці технологій, накопиченні та використанні досвіду з подолання наслідків запроектної аварії, а також впроваджені науково-технічних та інших розробок.

Персонал ЧАЕС вірить, що його професіоналізм та накопичений досвід буде затребуваним ще багато років.

Закриття ЧАЕС
Закриття ЧАЕС

Найближчі події

26 квітня 1986 року в 01 год. 23 хв. 40 с. за московським часом в ході проведення проектних випробувань однієї з систем забезпечення безпеки сталася аварія на енергоблоці № 4 Чорнобильської АЕС
У травні 1970 р. були розпочаті роботи з підготовки (розмітки) котловану під 1-й енергоблок Чорнобильської АЕС.

Розсилка новин