29 листопада 2016 року відбулася офіційна церемонія встановлення арки нового безпечного конфайнмента (НБК) у проектне положення. У цей день арка закрила собою символ Чорнобильської АЕС та пам’ятник найдорожчої помилки людства — об’єкт «Укриття».

«Багато хто мав сумніви, не вірив... Але я вітаю вас, дорогі друзі. Yes, ми це зробили! Нехай сьогодні весь світ бачить, що може Україна і світ, коли об'єднаються», — найголосніша фраза Президента України Петра Порошенка, яку цитували усі ЗМІ світу.

Для будівництва НБК свої зусилля разом з Україною об'єднали 45 країн-донорів, які зібрали більше 1,5 мільярда євро. До роботи над проектом було залучено 10 тисяч працівників із 40 країн світу, 5 тисяч із них — українці. 

Головним підрядником будівництва є спільне підприємство «НОВАРКА» — консорціум двох французьких компаній: Bouygues (Буіґ) та Vinci (Вінчі).

Зараз роботи продовжуються. На об’єкті вже завершено монтаж основного обладнання НБК, відбувається його перевірка та випробування.

Наразі тривають роботи із герметизації простору під аркою. Робітники встановлюють спеціально спроектовану поліуретанову мембрану, яка ізолює під-арковий простір. Мембрана здатна витримати розтягнення до 55% від початкового розміру і вітрове навантаження швидкістю 300 км/годину. Станом на сьогодні герметизація завершена на 85%. 

8 листопада Чорнобильська АЕС прийняла в експлуатацію «огороджувальний контур» нового безпечного конфайнменту (НБК). Проект передбачав укріплення існуючих стін 4-го енергоблоку та будівництво двох нових по обидва боки від нього. Це потрібно було для того, щоб послаблені вибухом конструкції ЧАЕС витримали насування арки та забезпечували подальшу експлуатацію НБК. 

Попрацювати над проектом встигли близько 2500 українських фахівців, 1300 з яких працювали безпосередньо на будівництві.

Створення огороджувального контуру для успішної реалізації проекту не менш важливе, ніж будівництво самої арки. Арка, огороджувальний контур та мембрана між ними утворюють той самий новий безпечний конфайнмент.

Насування арки позитивно вплинуло на радіаційну обстановку. За результатами вимірювань рівнів гамма-випромінювання у колишній зоні будівництва арки, рівні радіації знизилися у середньому в 10 разів.

Також арка закрила об’єкт «Укриття» від опадів. Для порівняння — кількість відкачаних з «Укриття» радіоактивно забруднених вод за перше півріччя 2017 року зменшилася у порівнянні з аналогічними періодами минулих років у середньому більш, ніж у 4 рази. 

Крім цього знизився викид радіоактивних аерозолів через щілини у об’єкті «Укриття». Арка унеможливила прямий вплив на «Укриття» сонячних променів та вітру, які створювали повітряні потоки всередині об’єкта і виносили за його межі радіоактивні аерозолі. Сумарний об’єм викидів зменшився в середньому у 5 разів.

За графіком виконання робіт уведення НБК у експлуатацію планується в середині 2018 року. Після уведення відбуватиметься поетапний демонтаж об’єкта «Укриття». Проектний термін експлуатації НБК становить 100 років.

На об’єкті продовжує працювати близько 2000 осіб, більше 1500 з них — українські громадяни. Слідкуйте за ходом будівельних робіт на нашому сайті.

НБК: рік під захистом
Тестування системи основних кранів НБК
Делегація у галереї опор арки (праворуч)
Перший візит під арку експертами МАГАТЕ
НБК: рік під захистом
Замір радіації біля підніжжя арки
Елемент змонтованої мембрани
Арка сьогодні

При використанні матеріалів посилання на chnpp.gov.ua є обов'язковим