Промисловий комплекс з поводження з твердими радіоактивними відходами (ПКПТРВ)

Проектування та будівництво промислового комплексу по поводженню з твердими радіоактивними відходами фінансується Європейською Комісією та Україною.

Промисловий комплекс по поводженню з твердими радіоактивними відходами призначений для приймання, переробки твердих радіоактивних відходів, накопичених за час експлуатації і тих, що утворились в процесі зняття з експлуатації ЧАЕС, а також експлуатаційних радіоактивних відходів об'єкта «Укриття».

У даному комплексі об'єднані чотири об'єкти по поводженню з твердими радіоактивними відходами, замкнуті в єдиний технологічний цикл.

Лот 0: тимчасове сховище низько і середньоактивних довгоіснуючих відходів і високоактивних відходів (далі: НСА-ДІВ і ВАВ) у будівлі сховища рідких і твердих відходів (далі: СРТВ). Введений у експлуатацію у 2010 році.

Лот 1: установка по вилученню твердих радіоактивних відходів всіх категорій із існуючого сховища твердих радіоактивних відходів.

Продуктивність — вилучення 3 м³ радіоактивних відходів (далі: РАВ) на день. Термін служби — 30 років.

Лот 2: завод по сортуванню твердих радіоактивних відходів всіх категорій та переробки низько- та середньоактивних відходів.

Продуктивність:
● Заводу — 20 м³ необроблених РАВ на день
● Установки спалювання — 50 кг/год твердих РАВ і 10 кг/год рідких РАВ 
● Установки цементування — 10 м³ на день
● Установки пакування низько- та середньоактивних довгоіснуючих (далі: НСА-ДІВ) та високоактивних відходів (далі: ВАВ) — 1,5 м³ на день

Місткість тимчасового сховища НСА-ДІВ та ВАВ — 3500 м³, термін служби — 30 років.

Лот 3: спеціально обладнане приповерхневе сховище НСА короткоіснуючих відходів.

Місткість — 55 000 м³ упаковок з відходами. Термін експлуатації обладнання на етапі заповнення — 30 років. Термін державного контролю законсервованого сховища — 300 років.

Перші два лоти будуються на проммайданчику Чорнобильської АЕС, лот 3 — на майданчику комплексу «Вектор» у зоні відчуження.

Основний матеріал: Поводження з радіоактивними відходами

23 травня 2014 отримано Окремий дозвіл на введення в експлуатацію ПКПТРВ з терміном дії до завершення робіт в рамках 2-го етапу введення в експлуатацію («гарячих» випробувань).

Наразі комплекс знаходиться на стадії підготовки до третього етапу «гарячих» випробувань.

У рамках цієї підготовки, згідно з розробленою методикою виконано відбір проб із східного «легкого» відсіку сховища твердих РАВ (далі: СТВ) з низькоактивними відходами, ведеться їх характеризація у вимірювальній водно-радіохімічній лабораторії. Виконано розкриття західного «легкого» відсіку СТВ з низькоактивними відходами.

Також у комплексі виконуються роботи з перепакування високоактивних відходів (далі: ВАВ) з тимчасового сховища твердих ВАВ, з подальшим розміщенням для тимчасового зберігання в тимчасовому сховищі ВАВ та низько- і середньоактивних довгоіснуючих відходів за розширеною програмою 2-го етапу «гарячих» випробувань ПКПТРВ.

У 2018 року відправлені на захоронення до комплексу «Вектор» упаковки радіоактивних відходів у кількості 16 шт, які були виготовлені під час «активних» випробувань.