Центральне сховище стане частиною єдиного комплексу по поводженню з ВЯП ДСП ЧАЕС

 

9 лютого 2012 року Верховна Рада України прийняла у другому читанні і в цілому закон «Про поводження з відпрацьованим ядерним паливом щодо розміщення, проектування та будівництва централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів типу ВВЕР вітчизняних атомних електростанцій». За ухвалення законопроекту № 8795 проголосували 276 депутатів при мінімально необхідних 226.

Цей Закон встановлює правові принципи поводження з відпрацьованим ядерним паливом (ВЯП), зберігання ВЯП реакторів типу ВВЕР, створення єдиної системи і оптимізації структури поводження з відпрацьованим ядерним паливом вітчизняних атомних електростанцій.
Згідно закону ЦСВЯП стане частиною єдиного комплексу по поводженню з відпрацьованим ядерним паливом Державного спеціалізованого підприємства "Чорнобильська АЕС". Сховище буде розміщено на майданчику, який розташовується між селами Стара Красниця, Буряковка, Чистогаловка і Стечанка Київської області в зоні відчуження на радіоактивно забрудненій території.
У проекті будівництва ЦСВЯП будуть обов'язково визначені термін його експлуатації, розміри і межі санітарно-захисної зони і зони спостереження, граничні значення характеристик відпрацьованого ядерного палива, зокрема максимальне збагачення до опромінення, максимальне вигоряння і остаточне тепловиділення тощо.
Загальна місткість централізованого сховища складе 16529 відпрацьованих тепловиділяючих збірок реакторів типу ВВЕР-440 і ВВЕР-1000. Для зберігання ВЯП у централізованому сховищі використовуватиметься технологія поверхневого "сухого" зберігання із застосуванням двохбар'єрної системи його ізоляції, яка забезпечується устаткуванням спеціально спроектованих інженерних систем контейнерного типу.
Передбачається також, що замовник будівництва централізованого сховища направить кошти у розмірі 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва на споруду об'єктів соціального призначення у місті Славутичі, Іванківському та Поліському районах Київської області згідно переліку, затвердженому Київською обласною державною адміністрацією. Ці кошти враховуються в кошторисі будівництва централізованого сховища. Перерахування коштів здійснюється пропорційно фактично освоєним капітальним інвестиціям за даними бухгалтерського обліку, без урахування податку на додану вартість.
Крім того, в ході розгляду поправок до закону, Верховна Рада ухвалила рішення про інформування органів державної влади і населення про стан навколишнього середовища і радіаційну безпеку ядерних установок і об'єктів на всіх етапах будівництва та експлуатації.