26 жовтня розпочато третій, завершальний етап «гарячих» випробувань на промисловому комплексі з поводження з твердими радіоактивними відходами.
Комплекс призначений для приймання, переробки і/або захоронення твердих радіоактивних відходів, накопичених за час експлуатації і тих, що утворились в процесі зняття з експлуатації ЧАЕС, а також експлуатаційних радіоактивних відходів об'єкта «Укриття».
«Це дуже важлива подія. Останній «довгобуд» на майданчику Чорнобильської АЕС нарешті рухається до свого завершення. Відтепер ми будемо повноцінно працювати в усіх напрямках: і з паливом, і з рідкими відходами, і з твердими відходами», — підсумував початок випробувань тимчасово виконуючий обов'язки генерального директора ДСП ЧАЕС Валерій Сейда.
За попередніми підрахунками, прогнозований обсяг радіоактивних відходів (далі: РАВ) при знятті з експлуатації енергоблоків ЧАЕС та перетворенні об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему складає близько 180 000 м3, що за обсягом приблизно дорівнює 70 «олімпійським» басейнам. Частка твердих РАВ — близько 140 000 м3.
«Гарячими» називають такі випробування, які проходять в умовах, що максимально наближені до реальних умов експлуатації об'єкта. Під час «гарячих» випробувань персонал та обладнання будуть працювати з реальними радіоактивними матеріалами.
Читайте більше: Промисловий комплекс з поводження з твердими радіоактивними відходами (ПКПТРВ)
Нагадаємо, що перед початком «гарячих» випробувань у вересні 2021 року об'єкт пройшов інспекційне обстеження Державної інспекції ядерного регулювання України.
«Інспектори переконалися, що об'єкт має достатню кількість працівників для проведення діяльності з переробки та зберігання радіоактивних відходів, і ці працівники володіють необхідними навичками роботи з обладнанням. Обладнання, що бере участь у технологічному процесі з переробки та зберігання радіоактивних відходів, також відповідає всім вимогам», — коментує інспекцію заступник начальника цеху поводження з радіоактивними відходами Ілля Шумков.